Piekļūstamības vadlīnijas valsts pārvaldei izstrādā un uzrauga VARAM. Tās vērtējumā, pēc formāliem standartiem, ap 18% satura valsts pārvaldes lapās ir nepieejams, bet vienotajā platformā situācija ir labāka - nepieejami ir 10%. Pērn pārbaudītās lapās starp sliktākajiem rādītājiem bija, piemēram, airBaltic, LMT, Latvijas Pasts. Tas gan mērīts ar digitāliem rīkiem, un drīzumā pirmo reizi VARAM lapu pārbaudīšanai piesaistīs cilvēkus ar īpašām vajadzībām. Jau šobrīd īpašu kritiku izpelnās "Latvija.lv".
Preiss: "Brīžiem viņa vispār nestrādā, brīžiem izlec ārā. Man vajadzēja par jaunu e-pastu piereģistrēt, es to nevarēju izdarīt, mani visu laiku izmeta ārā."
VARAM valsts sekretāra vietnieks digitālās transformācijas jautājumos Gatis Ozols:
""Latvija.lv" arī ir šobrīd pilnveides projekts, kur mēs skatīsimies arī šīs lietas."
Nākamgad spēkā stāsies piekļūstamības prasības visām precēm un pakalpojumiem. Tās būs jāpilda medijiem, sabiedriskā transporta kompānijām, bankām un daudziem citiem.
"(Demonstrē Lux Express mājaslapu.) Rīgas lidosta, nē. "Maršruti", piemēram, es uzspiežu, bet tālāk es neko nevaru. Stradiņos es nevaru pierakstīties virtuālajā vidē, jo viņi tur ir uztaisījuši tā, ka es nevaru iečekot."
Šobrīd Tiesībsargs valsts iestādes par nepietiekamu piekļūstamību var tikai publiski kaunināt. Savukārt, ja neievēros jaunās prasības, kas stāsies spēkā nākamā gada vasarā, uzņēmumi varēs saņemt tūkstošos mērāmus sodus.
Latvijā ir ap 12 tūkstošiem cilvēku, kuri daļēji vai pilnībā zaudējuši redzi. Aklums vai cita invaliditāte var skart ikvienu. Tādēļ piekļūstamības principu ieviesēji aicina pret to attiekties nevis kā pret formalitāti, bet lietu, kas kādu dienu var palīdzēt mūsu tuviniekiem vai mums pašiem.
Video: Raidījuma "Nekā Personīga" sižets