Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Nedēļas nogalē Dabas muzejā būs skatāma Lielā sēņu izstāde

Raksta foto
Foto: Zane Bitere/LETA

No šodienas līdz 6.oktobrim Latvijas Nacionālajā dabas muzejā būs skatāma "Lielā sēņu izstāde 2024", informēja muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Kristīna Soloha.

Šoruden sēņu izstāde pirmoreiz norisināsies, godinot sēņošanas tradīcijas iekļaušanu Nacionālajā nemateriālās kultūras mantojuma sarakstā.

Pērn Nacionālais nemateriālās kultūras mantojuma saraksts papildināts ar četrām jaunām vērtībām, tostarp sēņu vākšanu un izmantošanu.

Par to, ka sēņošana ir nacionāla mēroga tradīcija, ik gadu liecina vērienīgās sēņu izstādes Latvijas Nacionālajā dabas muzejā. Arī šogad izstādes rīkotāji dosies mežā, lai ievāktu pēc iespējas interesantāku materiālu, sola Soloha.

Izstādē sēnes būs sakārtotas dažādās grupās - ēdamās, neēdamās, indīgās un aizsargājamās.

Apmeklētāji uz izstādi drīkst nest arī savā dārzā, parkā vai mežā atrastās sēnes, jo dažkārt tieši tādā veidā mikologu rokās ir nonākuši vērtīgi sēņu eksemplāri.

Visiem interesentiem būs iespēja saņemt konsultācijas par dažādām sēņu sugām.

Izstādē būs aplūkojami vairāki neparasti eksponāti, piemēram, govs galvaskauss ar nagu onigēnu - vienu no nedaudzajām sēnēm, kas aug uz dzīvnieku izcelsmes organiskā materiāla, kā arī ādainais zvaigžņpūpēdis, kas muzejā tiks izstādīts pirmoreiz.

Sēņu klāstu papildinās unikāls vēsturisks materiāls - dabas pētnieka Ferdinanda Erdmana Štolla pirms apmēram 100 gadiem gleznotie sēņu akvareļi, kas glabājas Latvijas Universitātes Muzeja Botānikas un mikoloģijas kolekcijā.

Štolls bija viens no ievērojamākajiem 20. gadsimta sākuma dabas pētniekiem un dabas aizsardzības aktīvistiem ar lielu ieguldījumu Latvijas sēņu pētīšanā.

Izstādes laikā muzejā būs iespēja iegādāties Lielo Latvijas sēņu grāmatu, kuras autores ir Latvijas Nacionālā dabas muzeja mikoloģes Inita Dāniele un Diāna Meiere, ar sēnēm saistītus izziņas materiālus, kā arī Latvijas Mikologu biedrības izdoto sēņu kalendāru 2025. gadam.

Dabas muzeja mikologi atgādina, ka nezināmas un iepriekš neredzētas sēnes uzturā lietot nedrīkst.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu