Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis
Iesūti ziņu!

Ar difteriju mirušā bērna māte policijā pieprasa pārbaudīt ārstu rīcību (19)

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas telpas.
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas telpas. Foto: Evija Trifanova/LETA

Māte, kuras bērns nonāca slimnīcā ar difteriju un 16. septembrī nomira, vērsusies policijā ar iesniegumu, pieprasot pārbaudīt, vai bērns ir ticis atbilstoši ārstēts un vai ārstu darbībās nav saskatāma nolaidība un bezdarbība, vēsta LSM.lv no Valsts policijā iegūtās informācijas.

LSM ziņu dienestam Valsts policijas sabiedrisko attiecību pārstāve Gita Gžibovska norāda: "Kā ierasts, saņemot šāda veida iesniegumus, lai noskaidrotu notikušā apstākļus, jāveic izmeklēšana. Sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 13. nodaļas."

Jau vēstīts, ka pēc saslimšanas ar difteriju septembrī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā (BKUS) miris četrus gadus vecs zēns.

Ārsti vairāk nekā nedēļu cīnījās par mazā pacienta dzīvību. Zēns nebija vakcinēts pret difteriju.

Policija 21. septembrī aizturējusi vecākus par divu ar difteriju saslimušu bērnu izņemšanu no Bērnu slimnīcas, savukārt bērni patlaban ir nogādāti slimnīcā.

VP skaidro, ka policija saņēma iesniegumu no slimnīcas par to, ka piektdien, 20. septembrī, sieviete pretēji ārstu norādēm no slimnīcas izņēma savus divus bērnus, kuri slimoja ar difteriju un kuriem ir komplikācijas un nozīmēta obligātā ārstēšanās slimnīcā.

Saistībā ar notikušo policijā ir sākts kriminālprocess pēc Krimināllikumā noteiktā par tādas personas apzinātu atstāšanu bez palīdzības, kura atrodas dzīvībai vai veselībai bīstamā stāvoklī un kurai nav iespējas saglabāt sevi mazgadības, vecuma, slimības vai savas nevarības dēļ, ja vainīgajam bijusi iespēja sniegt cietušajam palīdzību un bijis pienākums rūpēties par viņu vai arī vainīgais pats viņu nostādījis dzīvībai bīstamā stāvoklī.

BKUS atgādina, ka pirmās trīs vakcīnas devas pret difteriju bērniem ir jāsaņem līdz gada vecumam. Primārajai vakcinācijai tiek nozīmētas trīs kombinētās vakcīnas devas ar vismaz četru nedēļu starplaiku.

Tad līdz 15 mēnešu vecumam jāsaņem ceturtā deva, septiņu gadu vecumā - piektā deva, savukārt 14 gadu vecumā - sestā deva. Pēc sestās devas saņemšanas balstvakcināciju pret difteriju ikvienam veic ik pēc desmit gadiem visa mūža garumā.

Ja slimības simptomi sākumā nav tik akūti un bērns netiek aizvests pie ārsta pirmajās trīs dienās, pat ievadot lielas specifiskā difterijas imūnglobulīna devas, dzīvību var neizdoties glābt - ne velti tiek uzsvērts, ka šī ir nāvējoša infekcija, atgādina BKUS.

Smagas un arī paliekošas sekas difterija mēdz atstāt uz centrālo nervu sistēmu, nieru un sirds asinsvadu sistēmu. Tiem, kas ir vakcinēti un saskārušies ar infekcijas izraisītāju, atsevišķos gadījumos slimība var sākties, bet tā norit vieglā formā bez komplikācijām.

Kā norāda BKUS, slimības sākumā visi saslimušie ir infekcijas izplatītāji, un, ja šādā veidā infekcijas izraisītāji satiek nevakcinētus cilvēkus, sekas ir ļoti smagas vai letālas, jo difterijas baktērijas toksīni izplatās visās organisma sistēmās.

Visneaizsargātākie un vissmagāk ar bīstamajām infekcijas slimībām dzīves pirmajos mēnešos slimo paši mazākie, tāpēc BKUS aicina visas grūtnieces noteiktajā laikā saņemt kombinēto vakcīnu un pasargāt savu mazuli.

Kā vēstīts, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), saņemot informāciju par apstiprinātu difterijas gadījumu, bija sācis epidemioloģisko izmeklēšanu un pretepidēmijas pasākumu organizēšanu - kontaktpersonu apzināšanu, laboratoriskās izmeklēšanas un medicīniskās novērošanas organizēšanu, informēja centrā.

Difterijas diagnoze tika noteikta trīs bērniem un vienam pieaugušajam. Visi gadījumi ir savstarpēji saistīti. Epidemioloģiskā izmeklēšana un pretepidēmijas pasākumu veikšana turpinās.

SPKC uzsver, ka nepietiekama vakcinācijas aptvere rada difterijas uzliesmojuma izcelšanās un infekcijas izplatīšanās risku. Difterijas komplikācijas nopietni apdraud īpaši nevakcinēto pacientu veselību un dzīvību.

SPKC atgādina, ka vakcinācija pret difteriju ir valsts apmaksāta ikvienam iedzīvotājam jebkurā vecumā.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu