Vēlēšanu komisiju lēmumam, vai ieskaitīt šaubīgus svītrojumus vai plusus, ir liela nozīme. 2014. gadā ap 360 svītrojumi aiz svītras atstāja Solvitu Āboltiņu, vēlēšanās pirms diviem gadiem Jānim Reiram līdz Saeimas mandātam pietrūka mazāk nekā simts plusu. Pašvaldību vēlēšanās nonākšanu domē var izšķirt pāris svītrojumu vai plusu.
Līdzšinējais vēlēšanu datorsistēmu izstrādātājs un uzturētājs SOAAR "Nekā personīga" informē, ka 2022. gada Saeimas vēlēšanās strādāja 1055 vēlēšanu iecirkņi. Skenerus izmantoja 716. Neizmantoja gandrīz visi iecirkņi ārvalstīs un daudzi mazi iecirkņi mazāk apdzīvotās vietās. Piemēram, Gulbenes novadā skenerus darbināja tikai divos no 18 iecirkņiem, Krāslavas novadā - trijos no 27. Saldus novadā - piecos no 25. Talsu novadā - sešos no 28. Izceļas Ventspils pilsēta un novads, kur skeneri netika izmantoti nevienā no 24 iecirkņiem - 12 pilsētā un 12 novadā.
"Nē, mēs skenerus neesam izmantojuši nekad. Mēs toreiz atteicāmies un skaitām ar roku. Protams, tas notiek ilgāk, bet problēmas mums nekad nav bijušas," norādīja Ventspils vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Baiba Līdaka.
Tikmēr gadu iepriekš - 2021. gada pašvaldību vēlēšanās skenerus izmantoja vēl mazāk iecirkņos - tikai 504. Zināms, ka Ventspils iecirkņos bija 31 vēlēšanu novērotājs, bet Ventspils novadā - neviena.
Saulīte norādīja, ka likumā nav nekas ierakstīts par obligātu skeneru lietošanu. Iepriekš esot bijuši 25%, kas nelietoja skenerus, īpaši mazie iecirkņi.
"Varētu būt instrukcija, protams, par to lemj komisija, kas ir partiju un frakciju pārstāvji, vai tam būtu jābūt, ka viss tiek skenēts. Katrā gadījumā mēs no savas puses esam paredzējuši, esam pieprasījuši budžetā, ka skeneri būtu," sacīja Saulīte.