Eiropas Savienība, nostiprinot savu lomu vides aizsardzības līderībā, cer radīt pārmaiņas ne tikai vietējā tirgū, bet arī ietekmēt globālās piegādes ķēdes, veicinot ilgtspējīgāku un videi draudzīgāku nākotni. Taču, lai tas notiktu, ir virkne nosacījumu. Viens no tiem ir Atmežošanas regulas (EUDR) ieviešana, kas ir būtisks solis ceļā uz globālu cīņu pret klimata pārmaiņām.
Kā tas ietekmēs Latviju? Ar mežsaimniecību saistītiem uzņēmumiem, liellopu audzētājiem un pārtikas nozares uzņēmumiem būs jānodrošina ģeolokācijas dati, kas ļauj izsekot produktiem līdz izcelsmes vietai, garantējot, ka tie nav saistīti ar atmežošanu un meža degradāciju. Tas nozīmē, lai turpinātu piekļuvi Eiropas tirgum, jānodrošina papildu pārbaudes un informācija produktu piegādes ķēdēs.
Kas ir atmežošana?
Atmežošana ir personas darbības izraisīta meža pārveidošana citā zemes lietošanas veidā, bet jaunās regulas izpratnē tā ir meža pārveidošana par lauksaimniecības zemi.
Arvien biežāk dzirdam vārdus “Atmežošanas regula”, (EUDR), bet, ko tas īsti nozīmē Latvijai, mežsaimniecībai un principā ikvienam cilvēkam, skaidro Zemkopības ministrijas Meža departamenta direktora vietnieks Normunds Strūve:
“Atmežošanas regula ir Eiropas Savienības instruments, kas radīts, lai apturētu meža platību samazināšanos pasaulē, kā arī novērstu meža degradāciju.
Latvijā vislielāko ietekmi regula atstās uz meža nozari, uz lauksaimniekiem, kas nodarbojas ar liellopu audzēšanu, kā arī uz pārtikas nozari. Regulas būtība ir vērsta uz to, lai izslēgtu no aprites produktus, kas ir saistīti ar atmežošanu vai meža degradāciju. Piemēram, ja meža vietā tiek ierīkotas ganības, kurās tiek ganīti liellopi, tad no šīs platības iegūto koksni un šos liellopus un no tiem iegūtos produktus tirgot nedrīkstēs. Regula attieksies uz visiem, kas ražo un tirgo regulas 1. pielikumā uzskaitītos produktus. Mazajiem un vidējiem uzņēmumiem ar regulu tiek uzlikts relatīvi mazāks administratīvais slogs salīdzinājumā ar lielajiem uzņēmumiem.”