Sliktu vingrojumu nav
Kas ir slikts vingrinājums? Fizioterapeite norāda, ka tādu principā nav, vien slikta izpildījuma kvalitāte vai konkrētai personai vairāk vai mazāk piemērotas kustības. Uzmanība jāpievērš sāpēm. Ja pēc vingrinājuma atkārtošanas sāpes mazinās, iespējams, ķermenis bija stīvs un vien atlika to iekustināt. Jārēķinās, ka otrajā vai trešajā dienā pēc vingrošanas var būt jūtamas sāpes, jo audi ir stīvāki un tika izkustināti vairāk, nekā ierasts ikdienā.
Uzmanīties vajadzētu tad, ja, atkārtoti izpildot kustību, tā turpina izraisīt sāpes, jo tas var būt brīdinājums, ka kaut ko nepieciešams mainīt. Kustības demonstrēšana fizioterapeitam vai trenerim palīdzēs noskaidrot, kā to pielāgot individuālām vajadzībām. Iespējams, cilvēks nav gatavs veikt šo kustību ar attiecīgo hanteles svaru, līdz ar to tas no sākuma ir jāsamazina un pēc tam to pakāpeniski var palielināt. Iespējams, problēmas rada kustības izpildīšana maksimālajā amplitūdā – arī tad jāsāk pamazām, piemēram, paceļot kāju pusi no cerētās amplitūdās. Ieteicams koncentrēties uz labo – strādāt apjomā, kurā sāpju nav. Ja cilvēks māk ieklausīties ķermenī un pielāgot vingrinājumus tā signāliem, vingrinājumi nebūs bīstami un neradīs sāpes.
Fizioterapeite Māra Krūze mudina cilvēkus kustēties ar ziņkāri: "Galvenais nebaidīties veikt kustības – pieliekties, celt vai nest svaru – jo ķermenis tam ir domāts. Mājās pati mēdzu strādāt ar savu vēlmi mainīt pozīcijas. Apsēžos uz paklājiņa un domāju, ko varu šajā pozīcijā izdarīt – pacelt kājas, rokas, pagriezties uz sāniem, uz vēdera, nostāties četrrāpus un pacelt vienu roku, pievilkt to un atkal izstiept, aizsniegties pēc kaut kā. Man ir interesanti, kad vingrojumi un kustības ir funkcionālas. Uzdevums ir meklēt iespējas kustēties un sajust, kā ķermenis jūtas.”
Speciāliste atgādina: no sāpēm nav jābaidās arī tiem, kas atgūstas no traumas. Ja kustēsies pārāk piesardzīgi, ķermenis sasprings un palielināsies muskuļu slodze.
Uztraukuma vērtas ir tikai nekustīguma sekas. Ilgstošs miera stāvoklis un izvairīšanās no kustībām var veicināt muguras sāpju un nespējas pieaugumu, tāpēc pēc traumas pēc iespējas ātrāk jāatsāk kustēties, pakāpeniski palielinot slodzi. Stīvums ierobežo, kamēr vingrošana atbrīvo, tāpēc galvenais: turpināt daudzveidot ikdienas kustības.
Jau ziņots, ka 23.septembrī visā Latvijā notiek "#BeActive Day", kuru rīko Latvijas Veselības un fitnesa asociācija, savukārt 28. septembrī Kuldīgā notiks "#BeActive pārgājiens".