Pēc konstatētā ar difteriju saslimuša bērna nāves gadījuma veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV) šonedēļ sasaucis imunizācijas valsts padomi, lai pārrunātu aktuālo difterijas saslimstības situāciju, informē Veselības ministrijā (VM).
Pēc bērna nāves no difterijas veselības ministrs sasaucis imunizācijas valsts padomi (1)
Sēdē ar ekspertiem tiks pārrunāta aktuālā difterijas situācija, kā arī priekšlikumi vakcinācijas un imunizācijas politikas īstenošanas uzlabošanai.
Sēdes precīzs datums un laiks vēl neesot noteikts, bet tas būšot zināms līdz šīs dienas beigām.
Imunizācijas valsts padomes mērķis ir izvērtēt jautājumus, kas saistīti ar vakcināciju un imunizācijas politikas realizāciju valstī, un sniegtu priekšlikumus to izvērtēšanai. Padomi vada Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja, Rīgas Stradiņa universitātes Pediatrijas katedras profesore Dace Zavadska. Tās sastāvā ir klīnisko universitāšu slimnīcu infektologi, sabiedrības veselības eksperti un atbildīgo valsts iestāžu pārstāvji no VM, Nacionālā veselības dienesta, Zāļu valsts aģentūras, Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC).
"Tas ir nepieņemami, ka modernas medicīnas laikmetā mēs zaudējam bērnus no slimībām, no kurām medicīna jau radusi efektīvu aizsardzību, mēs nevaram atļauties šādi zaudēt bērnus,"
pauda ministrs.
Profilaksei ir milzīga nozīme kopējā sabiedrības veselībā, mums ir jārod risinājumi, kā sargāt Latvijas nākotni - bērnus," aicinot ekspertus uz diskusiju paudis Abu Meri.
Lai arī kopējā vakcinācijas aptvere bērniem Latvijā var tikt vērtēta kā laba, septembrī tika reģistrēti vairāki savstarpēji saistīti saslimšanas gadījumi ar difteriju, kā arī pusgada Latvijas epidemioloģiskās uzraudzības dati liecina par vairākiem simtiem garā klepus gadījumiem. Tās ir vakcīnregulējamās infekcijas slimības, taču joprojām ir bērni, kuri netiek vakcinēti, norāda VM.
Kā informē VM, Latvijā par valsts budžeta līdzekļiem bērniem ir nodrošināta vakcinācija pret 14 infekcijas slimībām, bet pieaugušajiem - ik pēc desmit gadiem pret difteriju un stingumkrampjiem.
Jau vēstīts, ka pēc saslimšanas ar difteriju vakar BKUS intensīvās terapijas nodaļā miris četrus gadus vecs zēns, kas nebija vakcinēts pret difteriju.
SPKC, saņemot informāciju par apstiprinātu difterijas gadījumu, uzsācis epidemioloģisko izmeklēšanu un pretepidēmijas pasākumu organizēšanu - kontaktpersonu apzināšanu, laboratoriskās izmeklēšanas un medicīniskās novērošanas organizēšanu, informēja centrā.
Difterijas diagnoze tika noteikta trīs bērniem un vienam pieaugušajam. Visi gadījumi ir savstarpēji saistīti. Epidemioloģiskā izmeklēšana un pretepidēmijas pasākumu veikšana turpinās.
SPKC uzsver, ka nepietiekama vakcinācijas aptvere rada difterijas uzliesmojuma izcelšanās un infekcijas izplatīšanās risku. Difterijas komplikācijas nopietni apdraud īpaši nevakcinēto pacientu veselību un dzīvību.
SPKC atgādina, ka vakcinācija pret difteriju ir valsts apmaksāta ikvienam iedzīvotājam jebkurā vecumā.