Mežsaimniecība ir Latvijai nozīmīga ekonomikas nozare, taču privātie mežu īpašnieki uzskata, ka jau gadiem saskaras ar neizpratni no varas puses, kas, saskatot prioritāti dabas aizsardzībā, acīmredzot nevēlas ņemt vērā pašu mežu īpašnieku intereses. Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), pēc šā gada martā notikušajiem privāto mežu īpašnieku protestiem, lēmumus sola, bet privātīpašniekiem ir apnicis klusēt par situācijām, kas rodas, ja cilvēkam pieder mežs, bet liegta iespēja tur saimniekot. Neapmierinātība nav saistīta tikai ar kompensāciju apjomu par liegumu saimnieciski izmantot mežu, bet gan attiecas uz plašāku problēmu loku.
Termiņi pagājuši
Pēc mežsaimnieku protesta, kas notika 5.martā pie Ministru kabineta (MK), MK uzdeva VARAM sadarbībā ar Zemkopības ministriju un Klimata un enerģētikas ministriju 31. maijā iesniegt izskatīšanai MK priekšlikumus par efektīvāko piedāvājumu kompensāciju nodrošināšanai meža īpašniekiem par saimnieciskās darbības ierobežojumiem īpaši aizsargājamajās dabas teritorijās, vienlaikus nosakot, ka papildu valsts budžeta finansējuma nepieciešamības gadījumā jautājums tiks izskatīts 2025. gada budžeta ietvaros.
Vairākkārt uzrunājot VARAM, informācija par risinājumu solīta "uz rudeni".
Meža īpašnieku prasības
- Palielināt pašreizējo kompensāciju par mežu īpašumiem, kur apgrūtināta vai liegta saimnieciskā darbība. Neveidot jaunas teritorijas ar saimnieciskās darbības ierobežojumiem, kamēr taisnīgās kompensācijas nav ieviestas.
- Ieviest vai vismaz izstrādāt koncepciju brīvprātīgas dabas aizsardzības sistēmas ieviešanai Latvijā, paredzot iespēju, brīvprātīgi slēdzot par to līgumu ar valsti un saņemot kompensāciju, pieteikt savu mežu vai tā daļu kā aizsargājamu dabas teritoriju.
- Iespēju dabas aizsardzības apgrūtinājumus pārskatīt un atcelt gadījumos, ja aizsargājamā suga teritorijā vairs nemājo. Pašlaik aizsargātās teritorijas, pat ja aizsargājamā suga jau gadiem ilgi nav atrodama, arvien tiek saglabātas.
- Novērst to, ka Latvijā meža nozare tiek nostādīta būtiski neizdevīgākā pozīcijā nekā citās ES dalībvalstīs, vienlaikus mazinot birokrātiju, kas grauj meža nozares starptautisko konkurētspēju.
- Mežu īpašnieku ciešāku iesaisti dabas aizsardzības plānu un līdzīgu dokumentu izstrādē. Arī ar balsstiesībām.