Piemēram, veikalu tīklā "Maxima" min piemēru, ka kāda zināma zīmola maizei pēc cenas samazināšanas pieprasījums pieauga divarpus reizes.
Šo tendenci apliecina arī veikalu tīklā "Rimi", kur pieaug ekonomiskā segmenta preču pieprasījums, bet tā saucamā premium segmenta preču pārdošanas apjoms ir nedaudz samazinājies.
Valsts maka turētāji gan cer, ka līdz gada beigām gatavība tērēt pieaugs, un esot indikatori, ka situācijai vajadzētu uzlaboties. Finanšu ministrijas valsts sekretāra vietnieks nodokļu jautājumos Ilmārs Šņucins saka:
"Mēs redzam, ka šis lielākais mīnuss veidojās gada pirmajā pusē, pirmajā ceturksnī.
Augusts ir pirmais mēnesis, kad ir tāds izlīdzinātāks. Tā kā uz gada beigām mēs redzam, ka šis mīnuss būs mazāks. Tātad joprojām būs mīnuss, bet nebūs tik liels kā šobrīd."
Nākamgad valsts budžetā gan atkal ir ieplānots, ka PVN pieaugs, cerot iekasēt par 229 miljoniem vairāk nekā šogad. Pagaidām gan nav skaidrs, vai lielākus nodokļa ieņēmumus varētu balstīt arī uz lielākas PVN likmes rēķina. Diskusijās par nodokļu reformu plāni atklāti vien algu nodokļiem, kur kopējo slogu plānots mazināt.
"Ir jāsamēro šis ieguvums. Šajā brīdī būtu jākoncentrējas uz to, kur nodokļu slogs ir augstāks nekā kaimiņos.
Un tie ir zemie un vidējie ienākumi. Un tur, ja ieguvums no darbaspēka nodokļa samazinājuma ir lielāks nekā zaudējums no PVN palielinājuma, tad, manuprāt, tas ir solis, kuru ir vērts spert."
Finanšu ministrs no konkrētas atbildes par PVN celšanu izvairās, vien norāda, ka izaicinājumi nākamā gada budžeta salāgošanai, ņemot vērā aizsardzībai vajadzīgo finansējumu, ir.
Video: Raidījuma "De Facto" sižets