Šomēnes noslēgušies aptuveni 24 metrus gara Durbes pils apkārtmūra konservācijas darbi, kas izmaksājuši 24 156 eiro, aģentūru LETA informēja Tukuma muzejā.
FOTO ⟩ Durbes pils mūris atgūst vēsturisko pievilcību
Darbu laikā ir atjaunots laika zoba degradētais posms 23,5 metru garumā, kas atrodas starp kalpu māju un saimniecības ēku.
Šī apkārtmūra posmu veido piecas arkas, kas laika gaitā jau bija daļēji sabrukušas un bīstamas sabiedrībai.
Pateicoties Tukuma novada pašvaldības un Valsts Kultūrkapitāla fonda finansējumam, apkārtmūris atguvis kādreizējo šī posma vizuālo veidolu, tā būtiski paaugstinot visa ansambļa autentiskuma pakāpi, uzsver muzejā.
Foto: Atjaunotais Durbes pils mūris
Restaurācijas gaitā nostiprināta piecu arku pamatne - iztīrītas un pāršuvotas erodējušās šuves, pārmūrēta nestabilā mūra daļa, izmantojot vēsturiskos ķieģeļus, atjaunota arku konstrukcija. Pēc mūra arkādes atjaunošanas, iebūvēts vēsturiskajam spraišļojumam analogs koka spraišļojums un mūra augšdaļa pārsegta ar atgūtu māla dakstiņu jumtiņu. Restaurācijā izmantota kaļķa java un vēsturiskie ķieģeļi, kā arī pēc Tukuma pils torņa jumta nomaiņas iegūtie dakstiņi.
Atjaunošanas darbus veica SIA "Kaskāde būve", kam ir pieredze vēsturisko mūra ēku un būvju restaurācijā Bauskas pilī un citviet. Būvuzraudzību nodrošināja SIA "3D Solutions", autoruzraudzību - SIA "Arhitektes I. Caunītes birojs".
Muzejā aģentūru LETA informēja, ka darbu izmaksas bijušas 24 156 eiro, tai skaitā Valsts Kultūrkapitāla fonda piešķīrums 5000 eiro.
Tukuma muzejs pakāpeniski organizējis apkārtmūra konservācijas un restaurācijas darbus no 2016.gada, rūpējoties par apjomīgākā līdz mūsdienām nonākušā klasicisma-ampīra muižas apkārtmūra saglabāšanu nākamajām paaudzēm, uzsver muzejā. Līdz šim atjaunota 21 arka aptuveni 155 metru garumā. Pēc apkārtmūra atjaunošanas pilnā apjomā Durbes pils ansamblis atgūs kādreizējo majestātiskumu.
Durbes muižas apbūve ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, kura divas ēkas - Durbes pils un kādreizējā kalpu māja - ir patstāvīgi valsts nozīmes arhitektūras pieminekļi. Būtiska šī ansambļa sastāvdaļa ir laukakmeņu-ķieģeļu apkārtmūris, kas savulaik pilnībā ietvēra visu muižas ansambli, ieskaitot arī tagad zudušas ēkas.
Durbē apkārtmūri veido vairāki nosacīti taisni dažāda garuma un augstuma mūra posmi, kas savstarpēji savienoti gan perpendikulāri, gan citos leņķos. Tā konfigurācija saistīta ar būves pielāgošanu vietas reljefam, būvējot to pa uzkalna aptuveni vienāda augstuma atzīmes kontūru.
Laika gaitā zuduši vairāki apkārtmūra posmi. Līdz mūsdienām tas saglabājies tikai apbūves austrumu pusē un abos pils sānos.
Pēc mākslas zinātnieka Daiņa Bruģa domām Durbes pils apkārtmūris ir arhitektoniski un ainaviski nozīmīga būve, kas, iespējams, tapusi ilgākā laika posmā, taču savu galīgo izskatu, visticamāk ieguvusi ap 1820.gadu, kad Durbes pusmuiža bija grāfa Žanno Medema īpašums. Šāds klasicisma-ampīra stilistikai atbilstošs arkveida posmu veidots un muižas ansambli ietverošs mūris savulaik tapa vairākās muižās, kur strādāja grāfu Medemu dienestā esošais Johans Georgs Ādams Berlics.