Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes 1. biroja 3. nodaļas amatpersonas kriminālvajāšanas uzsākšanai nodeva kriminālprocesu par seksuālu vardarbību un pavešanu netiklībā pret piecām nepilngadīgām personām, kas notika laika posmā no 2006. gada līdz 2023. gadam. Aizdomās turētajam vīrietim piemērots drošības līdzeklis – apcietinājums.
Vīrietis vairākus gadus seksuāli izmantojis paziņas nepilngadīgos bērnus. Arī pats bērnu tēvs uzmācies vienam no bērniem (3)
Valsts policija kriminālprocesu par seksuālu vardarbību un pavešanu netiklībā uzsāka šā gada 22. janvārī, pamatojoties uz Bāriņtiesas sniegto informāciju par to, ka ar diviem 2011. gadā dzimušiem bērniem viņu tēva paziņa, iespējams, veicis seksuālas darbības.
Kriminālprocesa izmeklēšanas sākumposmā noskaidrots, ka šis te paziņa 2022. gadā bija veicis seksuāla rakstura darbības pret vienu no iepriekš minētiem 2011. gadā dzimušajiem bērniem. Turpinot izmeklēšanu, atklājās, ka aizdomās turētais iepriekš bija veicis seksuālas darbības arī pret minēto bērnu tēvu, par ko aizdomās turētais jau bija izcietis sodu.
Izmeklēšanas gaitā identificētas vēl četras personas, kuras bija cietušas no 1972. gadā dzimušā aizdomās turētā darbībām laika posmā no 2006. gada līdz 2017. gadam. Noskaidrots, ka minētajā laika posmā aizdomās turētais, izmantojot savu autoritāti, cietušo uzticību un bezpalīdzības stāvokli, veica ilgstošu un sistemātisku seksuālu vardarbību un pavešanu netiklībā pret savas paziņas sievas trim nepilngadīgiem dēliem un vienu ar ģimeni nesaistīto nepilngadīgo zēnu.
31. janvārī par minētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu aizturēts 1972. gadā dzimis vīrietis, kuram piemērots drošības līdzeklis – apcietinājums.
Tāpat izmeklēšanas gaitā konstatēts, ka arī pats bērnu tēvs, dzimis 1982. gadā, laika posmā no 2019. gada līdz 2023. gadam bija veicis seksuāla rakstura darbības pret vienu no saviem augstāk minētajiem 2011. gadā dzimušajiem bērniem, par ko izmeklēšana notiek atsevišķa kriminālprocesa ietvaros.
Izvērtējot kriminālprocesā pierādītos apstākļus, policija ierosināja prokuratūru saukt 1972. gadā dzimušo vīrieti pie kriminālatbildības par septiņpadsmit atsevišķiem noziedzīgiem nodarījumiem (trīs smagiem un četrpadsmit sevišķi smagiem noziedzīgiem nodarījumiem) saskaņā ar:
Krimināllikuma 160. panta trešo daļu (Krimināllikuma redakcijā, kas bija spēkā līdz 31.12.2011.) par dzimumtieksmes apmierināšanu pretdabiskā veidā pret mazgadīgo personu, izmantojot cietušā bezpalīdzības stāvokli, uzticību un autoritāti – astoņi atsevišķi noziedzīgi nodarījumi;
Krimināllikuma 160. panta sesto daļu (Krimināllikuma redakcijā, kas bija spēkā līdz 31.12.2011.) par dzimumtieksmes apmierināšanu pretdabiskā veidā pret sešpadsmit gadu vecumu nesasniegušo personu, izmantojot cietušā bezpalīdzības stāvokli, uzticību un autoritāti – pieci atsevišķi noziedzīgi nodarījumi;
Krimināllikuma 162. panta otro daļu (Krimināllikuma redakcijā, kas bija spēkā līdz 31.12.2011.) par mazgadīgas personas pavešanu netiklībā – trīs atsevišķi noziedzīgi nodarījumi;
Krimināllikuma 160. panta ceturto daļu par seksuāla rakstura darbību nolūkā apmierināt savu dzimumtieksmi fiziskā saskarē ar cietušā ķermeni, izmantojot cietušā bezpalīdzības stāvokli – viens atsevišķais noziedzīgs nodarījums.
Par smagāko no minētiem noziegumiem personai, ja tā tiks atzīta par vainīgu, var tikt piemērots mūža ieslodzījums vai brīvības atņemšana uz laiku līdz divdesmit gadiem un probācijas uzraudzība uz laiku līdz pieciem gadiem.
Valsts policija atgādina, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek pierādīta likumā noteiktajā kārtībā.
Kur meklēt palīdzību?
Informāciju un atbalstu var meklēt:
Pusaudzucentrs.lv
Atbalsta tālrunis: +371 25 737 363
Centrs "Marta"
Adrese: Matīsa iela 49A-11, Rīga
Tālr. 67 378 539
E-pasts: centrs@marta.lv
Centra "Marta" Liepājas filiāle
Adrese: Kūrmājas prospekts 11, Liepāja
Tālr. 29 195 442
E-pasts: centrs@martaliepaja.lv
Krīžu un konsultāciju centrs "Skalbes"
Adrese: Tērbatas iela 69, Rīga
Tālr. 24 551 700
Diennakts krīzes tālrunis: 116 123
E-pasts: skalbes@skalbes.lv
Cietusajiem.lv
Atbalsta tālrunis noziegumos cietušajiem: 116 006
Centrs drošai bērnībai "Dardedze"
Adrese: Cieceres iela 3a, Rīga
Tālr. 67 600 685
WhatsApp: 29 556 680
E-pasts: info@centrsdardedze.lv
VBTAI Bērnu un jauniešu uzticības tālrunis
116111
KO DARĪT, JA ESI CIETIS NO SEKSUĀLAS VARDARBĪBAS?
Kauns, atmiņas uzplaiksnījumi, trauksme, "netīrības" un vainas sajūta ir normālas izjūtas šajā situācijā. Šādu stāvokli ir iespējams mazināt ar speciālistu (psihologa, psihoterapeita, psihiatra) palīdzību.
VĒRSIES POLICIJĀ UN PIE ĀRSTA
Pēc iespējas ātrāk nepieciešams vērsties policijā un/vai pie ārsta. Lūdz, lai ārstniecības persona pēc iespējas sīkāk dokumentē vardarbības radītās sekas. Apskates rezultātiem ir juridisks spēks, un tiesu medicīnas eksperts var izmantot tos ekspertīzes veikšanai.
VĒRSTIES POLICIJĀ VAR ARĪ VĒLĀK
Ja pagaidām neesi gatavs vērsties policijā, to var darīt arī vēlāk. Atkarībā no nodarījuma smaguma ir noteikts noilgums - termiņš, cik ilgā laikā pēc nodarījuma izdarīšanas varmāku var saukt pie kriminālatbildības.
Seksuāla rakstura nodarījuma noilgums var būt no 5 līdz 20 gadiem vai pat ilgāk. Ja par noziegumu tiek ierosināta lieta policijā, tad tev ir tiesības uz kompensāciju kā nozieguma upurim. Valsts kompensācija tiek izmaksāta neatkarīgi no tiesas procesa iznākuma.
NEBAIDIES MEKLĒT PALĪDZĪBU
Apsver domu meklēt psiholoģisko palīdzību. Seksuālā vardarbība rada nopietnas sekas psihei, ar ko ir ļoti grūti tikt galā pašam.
Ja neesi gatavs tikties ar speciālistiem klātienē, vari izmantot cietušo atbalsta tālruni vai čatu: tālr. 116006, www.cietusajiem.lv.