Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis

Foto un video Latvijas hokejisti ar fantastisku sniegumu iekļūst olimpiskajās spēlēs

Latvijas vīriešu hokeja izlase kvalificējusies Milānas un Kortīnas 2026. gada olimpiskajām spēlēm. Izšķirošajā duelī latvieši sakāva Franciju.

Latvijas hokejisti savās mājās notikušā turnīra izšķirošajā spēlē ar rezultātu 5:2 (2:1, 3:0, 0:1) uzvarēja Franciju un piedalīsies otrajās ziemas olimpiskajās pēc kārtas.

Pēc neatkarības atjaunošanas Latvijai šis bija devītais kvalifikācijas turnīrs, sešas reizes nodrošinot dalību olimpiskajās spēlēs. 2026.gada olimpiskajās spēlēs hokeja turnīrs norisināsies Milānā.

Latvijas izlases labā vārtus guva Eduards Tralmaks, Roberts Bukarts, Rodrigo Ābols, Mārtiņš Dzierkals un Kristiāns Rubīns, kuram bija arī divas rezultatīvas piespēles. Divos vārtu guvumos asistēja arī Jānis Jaks.

Vārtus sargāja Kristers Gudļevskis, kurš atvairīja 17 no 19 metieniem. Gudļevskis tika atzīts par Latvijas izlases labāko spēlētāju šajā mačā.

Turnīra vērtīgākā spēlētāja balvu saņēma Latvijas hokeja izlases kapteinis Kaspars Daugaviņš.

Gudļevskis tika atzīts par turnīra labāko vārtsargu, Uvis Jānis Balinskis izpelnījās labākā aizsarga balvu, bet francūzis Aleksandrs Teksjē - par labāko uzbrucēju.

Jau 21.sekundē pēc Aleksandra Teksjē piespēles ripu tukšā vārtu stūrī raidīja Šarls Bertrāns, kurš panāca 1:0 francūži labā. Sestajā minūtē, Rubīnam izmetot ripu ārpus zonas, tā nonāca pie Tralmaka, kurš izmantoja izgājienu pret pretinieku vārtsargu un izlīdzināja rezultātu.

Nepilnas trīs minūtes vēlāk pēc Dana Ločmeļa un Jāņa Jaka piespēlēm Bukarts realizēja vairākumu un vadību ieguva jau turnīra saimnieki.

Otrajā periodā pēc nospēlētām četrām minūtēm Ābols pēc gara reida meistarīgi noturēja pozīciju un raidīja ripu mērķī, panākot 3:1 Latvijas izlases labā. Pusotru minūti vēlāk garu pārslidojumu pāri laukumam veica arī Dzierkals, kurš uzbrukumu noslēdza ar nekļūdīgu raidījumu no zonas vidus - 4:1.

Kad līdz trešdaļas beigām bija palikušas 28 sekundes, Rubīnam neatlaidīgi dodoties uz vārtiem, latviešu aizsargs ievirzīja ripu tīklā un panāca četru vārtu pārsvaru.

Francūži rezultātā pietuvojās trīs minūtes un septiņas sekundes pirms pamatlaika beigām, kad Gudļevski ar metienu ar nūjas lāpstiņas neērto pusi pārspēja Stefāns da Kosta.

Dienas pirmajā mačā Slovēnija par trešo vietu turnīrā ar 6:2 (2:0, 1:2, 3:0) uzvarēja Ukrainu.

Ceturtdien Latvija ar 4:2 pārspēja Slovēniju, bet piektdien ar 5:1 pieveica Ukrainu. Francija ar 7:2 sagrāva Ukrainu un ar 5:1 - Slovēniju.

Gatavojoties turnīram, Latvijas izlase pārbaudes spēlēs Rīgā ar 2:3 zaudēja Dānijai un ar 5:3 uzvarēja Dānijas valstsvienību.

Latvija kvalifikācijas turnīram ir pieteikusi trīs vārtsargus, astoņus aizsargus un 14 uzbrucējus. Sākotnēji pieteikumā tika atstāta vēl viena vieta vārtsarga pozīcijā, taču ceturtdien sastāvā tika iekļauts Ēriks Vītols.

Kvalifikācijas turnīrā personisku iemeslu dēļ Latvijas izlasei nevarēja palīdzēt NHL spēlētāji Teodors Bļugers un Elvis Merzļikins, kā arī aizsargs Kārlis Čukste. Pēc pirmās spēles savainojuma dēļ turnīrs noslēdzās Zemgum Girgensonam un pirms trešā mača viņa vietā tika pieteikts Deniss Smirnovs.

Latvijas izlases sastāvs:

vārtsargi - Kristers Gudļevskis (Brēmerhāfenes "Fischtown Pinguins", Vācija), Gustavs Grigals (Milvoki "Admirals", AHL), Ēriks Vītols (Jiviskeles JYP, Somija);

aizsargi - Uvis Balinskis (Floridas "Panthers", NHL), Jānis Jaks, Roberts Mamčics (abi - Karlovi Vari "Energia", Čehija), Kristiāns Rubīns (Plzeņas "Škoda", Čehija), Kristaps Zīle (Litvīnovas "Verva", Čehija), Ralfs Freibergs (Hradeckrālovas "Mountfield", Čehija), Markuss Komuls ("Nove Zamky", Slovākija), Oskars Cibuļskis (Herningas "Blue Fox", Dānija);

uzbrucēji - Zemgus Girgensons (Tampabejas "Lightning", NHL), Rodrigo Ābols (Filadelfijas "Flyers", NHL), Oskars Batņa (Hradeckrālovas "Mountfield", Čehija), Haralds Egle (Bratislavas "Slovan", Slovākija), Dans Ločmelis (Masačūsetsas Universitāte Emerstā, NCAA), Rūdolfs Balcers (Cīrihes "Lions", Šveice), Kaspars Daugaviņš, Renārs Krastenbergs (abi - Mihalovces "Dukla", Slovākija), Miks Indrašis (Jēvles "Brynas", Zviedrija), Mārtiņš Dzierkals (Šellefteo AIK, Zviedrija), Eduards Tralmaks (Kladno "Rytīrži", Čehija), Roberts Bukarts, Rihards Bukarts (abi - Vītkovices "Ridera", Čehija), Fēlikss Gavars (Sv. Lorenca Universitāte, NCAA), Deniss Smirnovs ("Kloten", Šveice).

Francijas izlases sastāvs:

vārtsargi - Žiljēns Žunka (Mihalovces "Dukla", Čehija), Antuāns Kelērs ("Lausanne", Šveice), Kantēns Papijons (Bordo "Boxers");

aizsargi - Johans Ovitū ("Vitkovice", Čehija), Enzo Kantagallo (Ruānas "Dragons"), Florians Šakiašvili ("Rouen"), Pjērs Krinons (Grenobles "Bruleurs de loups"), Igo Galē (Tamperes "Tappara", Somija), Enzo Gebejs ("Davos", Šveice), Vensāns Lorka (Anžēras "Ducs"), Tomā Tirī ("Ajoie", Šveice);

uzbrucēji - Žistēns Adamo (Vilksbāres/Skrentonas "Penguins", AHL), Pjērs-Eduārs Belmārs (bez kluba), Šarls Bertrāns ("Ingolstad", Vācija), Luī Budons (Nībro "Vikings", Zviedrija), Tims Bozons ("Lausanne", Šveice), Valantēns Klero ("Vitkovice", Čehija), Stefans da Kosta (Jekaterinburgas "Avtomobilist", KHL), Florāns Duē ("Ambri Piotta", Šveice), Pjeriks Dibē (Vašingtonas "Capitals", NHL), Dilans Fabrē (Pori "Assat", Somija), Gijoms Leklērs (Grenobles "Bruleurs de loups"), Žordans Perē (Hradeckrālovas "Mountfield", Čehija), Aleksandrs Teksjē (Kolumbusas "Blue Jackets", NHL), Saša Trejs (Grenobles "Bruleurs de loups").