Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Babenko krimināllieta: aizstāvība neuzskata, ka jāizvērtē apcietinājuma atcelšana

Artjoms Babenko.
Artjoms Babenko. Foto: Ekrānuzņēmums no "De Facto" sižeta

Par augsta ranga policista Romāna Jašina slepkavības gatavošanu aizdomās turētā Artjoma Babenko aizstāvība neredz pamatojumu Augstākās tiesas priekšsēdētājam Aigaram Strupišam vērtēt tiesneses lēmumu par apcietinājuma atcelšanu Babenko.

Augstākā tiesa paziņojusi, ka Strupišs vērtēs lēmumu, ar kuru Rīgas apgabaltiesas tiesnese Aina Nicmane 13.augustā atcēlusi apcietinājumu par advokāta Mārtiņa Bunkus slepkavību tiesājamā uzņēmēja Aleksandra Babenko dēlam Artjomam, kurš tiek turēts aizdomās par Jašina slepkavības gatavošanu un tagad ir pametis Latviju.

Zvērinātu advokātu biroja "Rusanovs & partneri" paziņojumā medijiem pausta nostāja, ka neesot iespējams konstatēt tiesisko pamatu tamlīdzīgas Augstākās tiesas vadītāja darbības veikšanas leģitimācijai, jo viņa kompetencē neietilpstot iepazīšanās ar slēgtā tiesas sēdē pieņemtu lēmumu. "Tādā gadījumā, šķiet, būtu jānāk pie atzinuma, ka likumdevējs, aizstāvjiem to nezinot, ir radījis jaunu apcietinājuma piemērošanas tiesiskuma pēckontroles institūtu Augstākās tiesas priekšsēdētāja personā," spriests paziņojumā.

Aizstāvība nepiekrīt pārmetumiem, ka Babenko esot aizbēdzis no Latvijas, jo viņš esot izpildījis Kriminālprocesa likumā noteikto pienākumu paziņot ne tikai savu atrašanās vietas adresi, sūtījumu saņemšanas elektronisko adresi, bet arī mobilā tālruņa numuru, lai gan procesa virzītāja tādu informāciju nebija pieprasījusi. "Babenko nekad nav izvairījies no izmeklēšanas norises vai "aizmucis" no Latvijas," pauž Rusanova birojs.

Valsts policijas un prokuratūras amatpersonu izteikumi par Babenko, aizstāvības skatījumā, "robežojas ar (...) nevainīguma prezumpcijas pārkāpumu".

"Artjoms Babenko viennozīmīgi un nepārprotami turpinās savu tiesību un interešu aizsardzību, izmantojot visus Latvijas Republikā un ārpus tās atzītos tiesību aizsardzības mehānismus, aizstāvoties pret valsts amatpersonu paustajiem pieņēmumiem un patvaļīgiem lēmumiem," teikts paziņojumā.

Kā ziņots, saskaņā ar izmeklēšanā iegūto informāciju noziedznieki, iespējams, bija gatavojušies nogalināt Jašinu atriebības nolūkā saistībā ar viņa profesionālo darbību. Jašins savulaik kā Valsts policijas Kriminālizmeklēšanas pārvaldes 1.nodaļas priekšnieks bija iesaistīts Bunkus slepkavības izmeklēšanā.

Aizdomās par slepkavības tika izturētas piecas personas, tostarp Artjoms Babenko. Tiesa viņam kā drošības līdzekli piemēroja apcietinājumu, bet šis lēmums tika pārsūdzēts, un Rīgas apgabaltiesas tiesnese Aina Nicmane 13.augustā apcietinājumu atcēla.

Kā vēstīja Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "de facto", pirms policija paspēja Babenko piemērot citu drošības līdzekli, viņš no Latvijas aizbrauca, un pagaidām izmeklētājiem nav izdevies viņu satikt.

Valsts policijas priekšnieka vietnieka pienākumu izpildītājs Pēteris Bauska skaidrojis, ka Babenko ir kriminālprocesuālais pienākums pēc procesa virzītāja uzaicinājuma ierasties, lai viņam piemērotu citu drošības līdzekli. Taču viņš neierodas, un ar policiju komunicējot ar savu piecu aizstāvju starpniecību.

Babenko advokāts Egons Rusanovs raidījumam apgalvojis, ka klients aizbraucis uz Baltkrieviju, lai satiktu savu sievu. Advokāts arī apgalvojis, ka Baltkrievijā Babenko vērsies pēc medicīniskās palīdzības un ticis stacionēts. Viņam jau iepriekš esot bijušas problēmas ar spiedienu, sirdi un cukura diabētu.

Septembra sākumā gan Babenko tiekot gaidīts policijā Latvijā.

"Artjoms Babenko saņēma uz savu e-pasta adresi pavēsti, un 3.septembrī, ja nebūs nekādi ekstraordināri papildu apstākļi, protams, ka viņš ieradīsies un piedalīsies izmeklēšanas darbībās," raidījumam solījis advokāts.

Tiesnese Nicmane pēc lēmuma sagatavošanas devusies atvaļinājumā un pēc tam tiesneses karjeru neturpinās, jo Saeima martā nolēma ar 30.oktobri atbrīvot viņu no amata pēc pašas vēlēšanās.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu