M.Galdiks šo savdabīgo situāciju sauc par "pelēko zonu" un izteica viedokli, ka tādu neskaidrību ir daudz. Piemēram, nav skaidrs, kam pieder šīs pazemes stāvvietu patvertnes un kam tās būtu jāuztur – valstij vai pilsoņiem.
Igaunijas un Latvijas pieredze ir līdzīga. Ar dažiem izņēmumiem.
Igaunijā šobrīd ir ierīkotas 235 patvertnes, kur glābiņu varētu rast 12% iedzīvotāju jeb 162 tūkstoši cilvēku.
Mērķis, salīdzinājumā ar Lietuvu, ir pieticīgāks – tuvākajos gados nodrošināt patvertņu vietas piektdaļai iedzīvotāju. Tāpat ziemeļu kaimiņi var redzēt virtuālo karti ar patveršanās vietu izvietojumu.
"Igaunija ir izvirzījusi mērķi, ka mums ir jāizveido patvertņu sistēma visā valstī. Tas ir tāpēc, ka Igaunijas teritorija ir ļoti šaura un ja ienaidnieks izšauj raķeti, tad cilvēkiem ir tikai dažas minūtes, lai paslēptos, un tāpēc patvertnes ir jāveido tuvu cilvēkiem," tā raidījumam "de facto" ir atzinis Igaunijas glābšanas dienesta patvertņu eksperts Leho Lemsalu.
Arī šeit izvēlētais ceļš ir - pēc iespējas vairāk pielāgot esošo ēku pagrabus. Jo to var darīt lēti un ātri. Pērn Igaunija īstenoja pilotprojektu - piešķīra 1,2 milj. eiro patvertņu ierīkošanai 26 dzīvojamās mājās.
Nu vairs valsts budžetā līdzīgiem ieguldījumiem naudas nav. Taču arī te ar fondu naudu, renovējot mājas, var pieteikties atbalstam arī patvertņu veidošanai.
Arī prasība būvēt jaunās ēkas Igaunijā ar patvertnēm pagaidām ir tikai apspriešanas stadijā. Tāpat kā Latvijā.
Galvenais vēstījums Igaunijas sabiedrībai, pēc glābšanas dienesta patvertņu eksperta L. Lemsalu vārdiem, ir tāds:
"Draudi nesamazināsies. Tie ir ilgtermiņā. Un jūs varat sākt veidot patvertni paši. Negaidiet kaut kādu naudu. Es nezinu, vai mums nākotnē būs kaut kādi miljoni vai nē, bet patiesībā katram ir jāgatavojas pašam. Tāds ir mūsu vēstījums."
Video: Raidījuma "De Facto" sižets