Latvijā un citviet Eiropā šodien tiek atzīmēta staļinisma un nacisma režīmu upuru atceres diena, kuru 2008. gadā pasludināja Eiropas Parlaments, īpašā deklarācijā aicinot šo datumu atzīmēt visās Eiropas Savienības dalībvalstīs, informēja Latvijas Okupācijas muzeja pārstāve Gundega Tentere.
Šodien atzīmē staļinisma un nacisma režīmu upuru atceres dienu
Interesenti varēs šovakar iedegt svecītes un nolikt ziedus pie padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla "Vēstures taktīla" Latviešu strēlnieku laukumā 1 un pie piemiņas zīmes "Melnais slieksnis" pie bijušās Valsts drošības komitejas ēkas Brīvības ielā 61, Rīgā.
Tāpat iedzīvotāji varēs apmeklēt fotogrāfu Gunāra Janaiša un Kārļa Pakārkļa vēsturisko fotogrāfiju izstādi pie Okupācijas muzeja ēkas Latviešu strēlnieku laukumā 1, Rīgā, kā arī piedalīties tematiskā pastaigā "Stūra mājā" - "Mēs visi tur bijām kopā".
Tentere norāda, ka 23.augusta simboliskā nozīme ir saistīta ar 1939.gada 23.augustā noslēgto PSRS un nacistiskās Vācijas neuzbrukšanas līgumu jeb "Molotova-Ribentropa paktu", kura slepenie pielikumi sadalīja Centrāleiropu un Baltiju ietekmes zonās, paverot ceļu Otrā pasaules kara traģēdijai, kā arī Baltijas valstu okupācijai un tās sekām.
Sākotnēji atceres tradīciju 1986.gadā iedibināja Baltijas trimdinieki Kanādā. 1989.gadā tā vienoja Latvijas, Lietuvas un Igaunijas atbrīvošanās kustības un, protestējot pret padomju okupāciju, gandrīz divi miljoni cilvēku sadevās rokās un izveidoja Baltijas ceļu - 600 kilometrus garu dzīvo ķēdi starp Viļņu, Rīgu un Tallinu. No 2009.gada Saeima 23.augustu noteikusi par atceres dienu.
Muzeja pārstāve uzsver, ka Baltijas ceļš kļuva par nozīmīgu pagrieziena punktu demokrātiskām kustībām arī citviet pasaulē un dzīvu piemēru uzvarai pār totalitārismu, kur katram Lietuvas, Igaunijas un Latvijas iedzīvotājam ir savs īpašs stāsts.