Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Cik bieži Latvijas elektroniskajos medijos runā par karu Ukrainā?

Karš Ukrainā.
Karš Ukrainā. Foto: Jānis Vingris/TVNET

Ritot jau trešajam Ukrainas un Krievijas kara gadam, Latvijas elektroniskajos plašsaziņas līdzekļos uzmanība tam ir nedaudz mazinājusies, tomēr nemainīgi tas ir plašāk aplūkoto tēmu galvgalī, liecina aģentūras LETA veiktā ikmēneša analīze par radio un televīzijas ziņu raidījumu tematiku.

Ziņu raidījumos ir vairākās "lielās" tēmas, kas pastāvīgi atrodas mediju uzmanības lokā. Izteiktākās ir drošība, ekonomika, veselība, izglītība. Arī Ukrainas un Krievijas karš nemainīgi bijis starp šīm "lielajām" tēmām arī 2024.gadā. Tomēr var redzēt tendenci, ka pamazām uzmanība Ukrainas tematikai mazinās. Šogad rekorda mēnesis mediju uzmanības ziņā bija februāris, kad bija kara otrā gadadiena, bet vismazāk Ukrainas un Krievijas kara pieminējumu bija jūnijā.

 

Analizējot Ukrainas un Krievijas karam veltītos sižetus sīkāk, var redzēt, ka tematika ir dinamiska, akcenti katru mēnesi mainās, sekojot līdz notikumiem un tendencēm. Faktiski, var runāt par diviem tēmu blokiem. Vieni ir pastāvīgi, piemēram, sankcijas, karadarbība, bruņojums, bēgļi, palīdzība. Otrs tēmu bloks ir ziņas, kas strauji parādās mediju telpā, bet tikpat strauji izzūd. Pagājušajā gadā šāda izteikta tēma bija, piemēram, karadarbībā Ukrainā iesaistītā algotņu grupējuma "Vagner" dibinātāja Jevgēņija Prigožina došanās ar bruņutehnikas kolonnu uz Maskavu, bet šī gada sākumā paaugstināta uzmanību īslaicīgi pievērsta Krievijā reģistrētu auto aizliegumam Eiropas Savienībā un graudu eksportam, ko gada vidū nomainīja diskusijas par to, vai Rietumu ieročus drīkst izmantot triecieniem Krievijas teritorijā un Ungārijas koķetēšana ar Kremli. Diemžēl karadarbība nesa traģiskas ziņas par civiliedzīvotāju upuriem, piemēram, par bērnu slimnīcas sagraušanu Kijivā.

 

Apkopojot ziņu raidījumos apskatīto Ukrainas un Krievijas kara tematiku "vārdu mākoņos", redzama izteikta Krievijai noteikto sankciju dominance pēdējo četru mēnešu laikā - aprīlī, maijā un jūnijā tā bija visplašāk atainotā tēma. Jūlijs ir nācis ar vairākām paralēlām tēmām - gan Ungārijas premjera Viktora Orbāna pretrunīgie ceļojumi uz Maskavu un Pekinu, mēģinot uzņemties vidutāja lomu, gan traģiskā bērnu slimnīcas bombardēšana Kijivā, gan aizliegums Latvijā iebraukt auto ar Baltkrievijas numurzīmēm.

 
Raksta foto
Foto: MAF

Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par projekta "Aiz priekškara" saturu atbild ziņu aģentūra "LETA". #SIF_MAF2024

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu