Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis

Vēršot uzmanību nepilnības palīdzības nodrošināšanā vēža pacientiem, Siliņa uzdod uzlabot kompensāciju kārtību

Latvijas Onkoloģijas centrs
Latvijas Onkoloģijas centrs Foto: TVNET

Ministru prezidente Evika Siliņa (JV) uzdevusi veselības ministram Hosamam Abu Meri (JV) sagatavot priekšlikumus, lai uzlabotu medikamentu individuālo kompensāciju kārtību, palielinot apmēru un pārskatot kritērijus, sociālajos tīklos vēsta premjere.

Pēc viņas paustā, veselības ministrs apliecinājis, ka priekšlikumus iesniegs pirmdien, lai lēmumi būtu operatīvi un pacienti saņemtu palīdzību.

Siliņa uzsver, ka vēzis ir diagnoze, kas ļoti smagi skar pacientus un būtiski ietekmē arī viņu ģimenes locekļus, draugus, kolēģus un visu sabiedrību. Viņa atzīst, ka onkoloģisko saslimšanu skaits palielinās, un ne tikai Latvijā.

Ap 20 000 onkoloģijas pacientu šogad saņem apmaksātu zāļu terapiju 74 miljonu eiro apmērā. Siliņa norāda, ka kompensējamo medikamentu budžets ir būtiski pieaudzis, tomēr katrs gadījums bieži atklāj kompleksas problēmas – sākot ar finansējumu un diagnostiku, beidzot ar pārbirokratizāciju.

Viņa uzsver, ka uzlabojumi sistēmā notiek ilgstoši un sarežģīti, bet tiem ir jānotiek.

"Veselības ministrija (VM) šogad aktīvi virzījusi jautājumus par kompensējamo zāļu cenu samazināšanu un pieejamības palielināšanu, gan izstrādā jauno veselības aprūpes pakalpojumu uzlabošanas plānu onkoloģijā," saka Siliņa.

Premjere uzsver, ka VM jāpilda gan Valsts kontroles ieteikumi, gan jāsadarbojas ar pacientu organizācijām, lai identificētu trūkumus sistēmā un piedāvātu pacientu interesēs balstītus risinājumus.

Pēdējā gada laikā ar "Ziedot.lv" starpniecību vēža ārstēšanai lūgti 95 ziedojumi 2,6 miljonu apmērā, turklāt desmit pacientiem vākta nauda zālēm, kas ir kompensējamas, bet citām diagnozēm, atklāja "Ziedot.lv" pārstāve Ilze Ošāne.

Septiņos gadījumos ziedojumu piesaiste šogad tikusi pārtraukta, jo nepieciešamie medikamenti iekļauti kompensējamo medikamentu sarakstā.

Pēdējā gada laikā gandrīz miljona eiro apmērā palīdzība sniegta 61 vēža slimniekam vecumā no 19 līdz 76 gadiem.

43 gadījumos lūgts ziedot medikamentiem, no tiem desmit gadījumos vāc ziedojumus tām zālēm, kuras citām diagnozēm kompensē.

Savukārt 42 gadījumos lūgts ziedot nepieciešamo analīžu veikšanai. Viena analīze par krūts vēža terapijas noteikšanu izmaksā 3000 eiro.

Savukārt analīzes piemērotāko ārstēšanas medikamentu noteikšanai maksā 124 000 eiro. Alternatīvo terapiju lūdza seši cilvēki, savukārt četri pacienti lūdza atbalstīt alternatīvo ārstēšanas terapiju ārzemēs.

Vairākos gadījumos ziedojumi vākti, kad piešķirta maksimālā individuālā valsts kompensācija, kas ir 14 228,72 eiro, bet ar to nav bijis pietiekami.

"Tā ir absolūti nepieņemama situācija, kad pacientiem tiem medikamentiem, ko nozīmējis ārstu konsilijs, ir jāvāc ziedojumi un jāpaļaujas uz līdzcilvēku līdzcietību un atbalstu," sašutumu pauž Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrības "Dzīvības koks" valdes priekšsēdētāja Gunita Berķe.

Berķe uzsver, ka onkoloģijas slimību ārstēšanai visiem medikamentiem būtu jābūt pieejamiem kā valsts kompensētiem. Pat jaunais paplašināto medikamentu klāsts, kas pieejams kompensācijas sistēmā, ir niecīgs attiecībā pret akūtajām vajadzībām, viņa norāda.

Kā vēstīts, portālā "Ziedot.lv" tiek vākti ziedojumi Latvijas Radio analītisko raidījumu producentei, labdarības maratona "Dod Pieci" satura redaktorei Evijai Unāmai. Ārstu konsilijs nozīmējis viņai turpmāku ārstēšanu ar medikamentu "Olaparib", kas ir valsts apmaksāts olnīcu vēža pacientēm, bet krūts vēža gadījumos valsts to neapmaksā. Arī individuālo kompensāciju valsts viņai ir atteikusi. Ik mēnesi viņai nepieciešami 4722 eiro, gadu ilgam kursam - 56 672 eiro.

Lūgta komentēt šādu situāciju, premjere Evika Siliņa (JV) Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" uzsvēra, ka katrs šāds individuāls gadījums būtu jāvērtē. "Jo tas īsti normāli nav. Bet, protams, es neesmu ārste un man ir grūti spriest par katrām niansēm," viņa pauda.

"Jo tiešām esam īpaši domājuši, lai vēzi varētu ātrāk diagnosticēt un ārstēt," viņa pauda. "Man grūti spriest par tik specifiskām detaļām, bet skaidrs ir viens - mēs esam darījuši, ko varam. Individuālie gadījumi vienmēr būs," viņa uzsvēra, aicinot runāt ar Veselības ministriju.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu