Pieaugot pērtiķu baku izplatībai, Āfrikā izsludināta ārkārtas situācija veselības jomā, vēstīja raidsabiedrība BBC.
Āfrikā izsludināta ārkārtas situācija saistībā ar strauju pērtiķu baku saslimstības pieaugumu
Zinātnieki no Āfrikas Slimību kontroles un profilakses centra pauž bažas par jaunā pērtiķu baku vīrusa celma izplatīšanās ātrumu.
Kopumā kopš gada sākuma Kongo Demokrātiskajā Republikā reģistrēti vairāk nekā 13 700 saslimšanas un 450 nāves gadījumi.
Vīruss izplatījies arī citās Āfrikas valstīs, tostarp Burundi, Centrālāfrikas Republikā, Kenijā un Ruandā.
Ārkārtas stāvokļa izsludināšana palīdzēs valdībām koordinēt savu rīcību un, iespējams, medicīnas preču un palīdzības novirzīšanu uz vīrusu infekcijas slimības skartajām teritorijām.
Āfrikas Slimību kontroles un profilakses centra vadītājs Žans Kaseja brīdina, ka vīrusu infekcijas slimība var kļūt nekontrolējama, ja steidzami netiks veikti pasākumi tās novēršanai.
"Ārkārtas situācijas izsludināšana nav tikai formalitāte. Tas ir skaidrs aicinājums rīkoties. Tā ir apziņa, ka nevaram vairs ilgāk nereaģēt. Mums ir jābūt proaktīviem un agresīviem, cenšoties ierobežot un novērst šos draudus," viņš sacīja.
Paredzēts, ka arī veselības uzraugi ārpus Āfrikas monitorēs situāciju, lai novērstu vīrusu infekcijas slimības uzliesmojuma tālāko izplatīšanās risku.
29.jūlijā Eiropas Slimību un profilakses kontroles centrs norādīja, ka pērtiķu baku izplatības risks Eiropā ir "ļoti zems".
Pērtiķu bakas izplatās no dzīvniekiem uz cilvēkiem un starp cilvēkiem, cieši saskaroties ar inficēto, tostarp seksuāla vai ilgstoša "sejas pret seju" kontakta ceļā, klepojot, elpojot, kā arī pieskaroties.
Pērtiķu bakas var izraisīt tādus simptomus kā drudzis, muskuļu sāpes, kā arī ādas bojājumus. Neārstēta vīrusinfekcija var būt nāvējoša.
Kopumā ir zināmi divi eksistējoši vīrusa celmi. Vieglākais izraisīja globālu uzliesmojumu 2022.gadā, kas skāra Eiropu, Austrāliju, ASV un vairākas citas valstis, galvenokārt izplatoties seksuāla kontakta ceļā.
Savukārt otrs, nāvējošākais, kas ir endēmisks Centrālāfrikā, atrodas aiz nupat konstatētā vīrusa varianta Kongo Demokrātiskajā Republikā.
Pastāv trīs veidu vakcīnas, taču tās var saņemt riska grupas cilvēki vai tie, kas bijuši ciešā kontaktā ar inficēto personu.
Kaseja informēja, ka pērtiķu baku izplatības ierobežošanai Āfrikā plānots nodrošināt aptuveni 10 miljonus vakcīnu devu.
Kā vēstīts, 2022.gadā arī Latvijā tika reģistrēti trīs pērtiķu baku inficēšanās gadījumi. Visi cilvēki bija inficējušies ārvalstīs.
Veselības jomas eksperti iepriekš bija norādījuši, ka vīrusam ir zema izplatība un viegla slimības gaita, tāpēc Latvijā nav nepieciešams nodrošināt masveida vakcināciju pret šo saslimšanu.