Eiropas Savienība (ES), ASV un ANO otrdien pauda nosodījumu Izraēlas nacionālās drošības ministram, galēji labējo nometnes politiķim Itamaram Ben Gviram, kas anektētajā Austrumjeruzalemē devies uz Aksas mošejas kompleksu un tur lūdzies.
"Nevajadzīgi provokatīva rīcība." ES, ASV un ANO kritizē Izraēlas ministra došanos uz Aksas mošejas kompleksu
"ES stingri nosoda Izraēlas ministra Ben Gvira provokācijas, kas savas vizītes laikā svētajās vietās iestājās par "status quo" pārkāpšanu," platformā "X" pauda ES augstais ārlietu pārstāvis Žuzeps Borels, izsakoties par vienošanos attiecībā uz dažādu reliģiju svētvietām Jeruzalemē.
Otrdienas rītā Ben Gvirs un vēl aptuveni 2250 izraēliešu grupās, dziedot jūdaistu garīgās dziesmas, Izraēlas policijas apsardzībā staigāja pa kompleksu, ziņu aģentūrai AFP pastāstīja musulmaņu svētvietas pārraugošās Jordānijas organizācijas amatpersona.
"Mēs esam pret jebkādiem centieniem mainīt "status quo" svētajās vietās," apliecināja ANO preses sekretāra vietnieks Farhans Haks.
"Aksas mošeja, tāpat kā citas svētās vietas Jeruzalemē, ir jāatstāj pašu ziņā, un tās ir jākontrolē esošajām reliģiskajām iestādēm, kas atbild par šīm vietām. Šāda rīcība nav lietderīga, un tā ir nevajadzīgi provokatīva," norādīja ANO pārstāvis.
"ASV stingri iestājas par vēsturiskā "status quo" saglabāšanu attiecībā uz svētajām vietām Jeruzalemē, un jebkāda vienpusēja rīcība, kas apdraud šādu "status quo", ir nepieņemama," žurnālistiem sacīja ASV Valsts departamenta preses sekretārs Vedants Patels.
"Tas ir ne tikai nepieņemami, bet arī novērš uzmanību no, mūsuprāt, ļoti svarīgā laika, mums strādājot pie tā, lai vienošanos par uguns pārtraukšanu dabūtu pāri finiša līnijai," sacīja Patels, izsakoties par ASV vadītajiem centieniem, lai ceturtdien varētu notikt sarunas par Izraēlas un palestīniešu grupējuma "Hamās" kara izbeigšanu.
Aksas mošeja ir trešā galvenā islāma svētvieta. Tā atrodas Tempļa kalnā, kas ir jūdaisma galvenā svētvieta, jo tur kādreiz atradās abi senie jūdu tempļi.
Lai gan jūdaisti un citi nemusulmaņi drīkst apmeklēt Aksas mošejas kompleksu noteiktās stundās, viņiem nav atļauts lūgties vai demonstrēt reliģiskos simbolus.
Pēdējais incidents noticis laikā, kad ES un citas starptautiskās lielvaras cenšas mazināt spriedzi reģionā, kas izraisījusies pēc "Hamās" politiskā līdera Ismaila Hanijas nogalināšanas Teherānā, par ko Irāna draud atriebties Izraēlai.