Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis

VIDEO Ārkārtas dienestu vajadzībām Latvija iepirkusi joda tabletes

Zaporižjas atomelektrostacija
Zaporižjas atomelektrostacija Foto: Alexander Ermochenko

Latvija šogad atjaunojusi rīcības plānus radiācijas apdraudējuma gadījumā.  2022. gadā valsts iepirkusi joda tabletes. Joda tablešu krājumi tiek uzglabāti ārkārtas dienestu vajadzībām, vēsta TV3 Ziņas. 

Ugunsgrēks Zaporižjas atomelektrostacijā raisījis jaunas bažas par Krievijas kodoldraudiem. Radiācijas līmenis Latvijā šobrīd ir normas robežās.

"Tas ir fona līmenis. Tas nav mainījies. Un tātad nav apdraudējuma Latvijai," saka Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centra direktore Dace Šatrovska.

Šatrovska skaidro: "Šī atomelektrostacija atrodas vairāk nekā 1000 kilometru attālumā. Tas ir būtiski radiācijas jomā. Jo jūs esat tālāk no šī radiācijas avota, jo ir mazāks risks. Ir jāatceras, ka mēs neesam tajā zonā, kur būtu jāveic masveida iedzīvotāju evakuācija.

Mēs esam pietiekamā attālumā. Un arī joda profilakse nav nepieciešama valstī. Mums tas risks ir ļoti minimāls, kas varētu sasniegt Latviju, ja notiktu šāda kodolavārija."

Vairāk skatieties sižetā! 

Jau ziņots, ka Krievijas okupanti ir izraisījuši ugunsgrēku Zaporižjas AES teritorijā.

Volodimira Zelenska publiskotajā videomateriālā bija redzams, kā no viena no AES dzesēšanas torņiem plūst melni dūmi.

“Kamēr Krievijas teroristi saglabā kontroli pār atomelektrostaciju, situācija nevar būt normāla. Krievija kopš pirmās Zaporižjas AES sagrābšanas dienas to izmanto tikai un vienīgi Ukrainas, visas Eiropas un pasaules šantāžai,” viņš uzsvēris.

Gan Zelenskis, gan okupācijas iestādes norāda, ka radiācijas līmenis ir normas robežās.

Zaporižjas AES reaktori jau nepilnus divus gadus elektroenerģiju neražo.

Par ugunsgrēka izcelšanās iemesliem skaidrības pagaidām nav.

Dņipropetrovskas apgabala Ņikopoles rajona kara administrācijas vadītājs Jevhens Jevtušenko platformā “Telegram” ierakstījis, ka dzesēšanās tornī esot aizdedzinātas riepas.

Viņš pieļāvis, ka šādas rīcības nolūks ir sēt paniku.

Okupantu pārstāvji apgalvo, ka ugunsgrēks esot izcēlies pēc Ukrainas karaspēka veiktas apšaudes.

Arī agrāk okupanti vainojuši Ukrainu Zaporižjas AES apšaudē, taču tas nav apstiprinājies, turklāt Ukraina uzsver, ka neapšauda kodolspēkstaciju.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu