Opozicionārs Vladimirs Kara-Murza pēc savas negaidītās atbrīvošanas lielākajā ieslodzīto apmaiņā kopš Aukstā kara raidsabiedrībai BBC sacījis, ka viņš bija pārliecināts, ka nomirs "Putina cietumā".
"Šķita, ka nomiršu Putina cietumā." Kara-Murza dalās pārdomās pēc atbrīvošanas (2)
Krievijas opozīcijas politiķis ir izkāmējis.
"Tas ir sirreāli, it kā es skatītos filmu," viņš apraksta šo sajūtu. "Bet tā ir laba filma," kurā viņš beidzot ir atkal saticies ar ģimeni, kuru nebija redzējis kopš aresta Maskavā 2022. gada aprīlī, Kara-Muza saka.
Pēdējos 11 mēnešus viņš pavadīja izolatorā, katru rītu pulksten 5.00 viņam lika saklāt gultu un katru dienu tikai uz aptuveni stundu iedeva papīru un pildspalvu.
"Ir ļoti viegli zaudēt veselo saprātu. Jūs zaudējat laika un telpas izjūtu. Patiesībā visu," viņš atklāj vienā no savām pirmajām garajām intervijām kopš atbrīvošanas. "Tu neko nedari, ne ar vienu nerunā, nekur neej. Dienu pēc dienas, dienu pēc dienas."
Viņam tika liegts zvanīt uz mājām, vairāk nekā divu gadu laikā viņam tikai divreiz bija atļauts runāt ar bērniem.
Jau ziņots, ka 1. augustā Turcijas galvaspilsētā Ankarā notikusi 26 cietumnieku apmaiņa rietumvalstu un Krievijas starpā, paziņojusi Turcija.
Krievija ieslodzīto apmaiņas ietvaros atbrīvojusi ASV laikraksta "Wall Street Journal" žurnālistu Evanu Gerškoviču un bijušo ASV jūras kājnieku Polu Vīlanu, apliecināja Turcija, kuras izlūkdienests MIT koordinēja apmaiņu.
Kā teikts Turcijas paziņojumā, Ankaras lidostā apmainīti cietumnieki no ASV, Vācijas, Polijas, Slovēnijas, Norvēģijas, Baltkrievijas un Krievijas.
Turcijas telekanāls "TRT Haber" vēsta, ka pēc apmaiņas desmit cilvēki dosies uz Krieviju, 13 uz Vāciju, bet trīs uz ASV.
Izdevums "The Insider", atsaucoties uz saviem avotiem, publicējis sarakstu ar cilvēkiem, kurus atbrīvos Krievija un Baltkrievija, un to vidū ir Gerškovičs, Vīlans, ASV radiostacijas "Radio Brīvā Eiropa/Radio Brīvība" (RFE/RL) žurnāliste Alsu Kurmaševa, Vācijas pilsonis Riko Krīgers, kurš iepriekš Baltkrievijā tika notiesāts uz nāvi un apžēlots, Vācijas pilsoņi Patriks Šēbelis un Dīters Voroņins, opozīcijas aktīvisti Vladimirs Kara-Murza un Iļja Jašins, bijušie Navaļnija štāba koordinatori Lilija Čaniševa, Ksenija Fadejeva un Vadims Ostaņins, kā arī Andrejs Pivovarovs, Oļegs Orlovs, Saša Stočilenko, Kevins Ļiks un Hermans Moigess.
ASV prezidents Džo Baidens ceturtdien kā "diplomātijas varoņdarbu" apsveica ieslodzīto apmaiņu ar Krieviju, kuras rezultātā mājās atgriežas Gerškovičs un Vīlans.
"Darījums, kas nodrošināja viņu atbrīvošanu, bija diplomātijas varoņdarbs," pavēstīja Baidens, apstiprinot, ka starp 16 cilvēkiem, kurus Krievija atbrīvoja, bija arī trīs ASV pilsoņi un viens pastāvīgais iedzīvotājs, kā arī pieci vācieši un septiņi krievi.
"Daži no šiem vīriešiem un sievietēm ir gadiem ilgi netaisni turēti apcietinājumā. Visi ir pārcietuši neiedomājamas ciešanas un nedrošību. Šodien viņu mokas ir beigušās," pavēstīja Baidens.
Krievijas "Telegram" kanāls "Mash" ziņoja, ka Krievijas pusei nodoti iepriekš Slovēnijā atmaskotie Krievijas ārējā izlūkdienesta SVR līdzstrādnieki Artjoms un Anna Duļcevi.
Tāpat Krievijai nodoti par kibernoziegumiem apcietinātie Aleksandrs Viņņiks, Maksims Marčenko, Vadims Konoščenko, Vladislavs Kļušins, Vladimirs Dunajevs un Romans Seļezņovs, kā arī Vācijā ar mūža ieslodzījumu notiesātais Vadims Krasikovs, kurš tika notiesāts par bijušā čečenu nemiernieku komandiera nogalināšanu Berlīnes parkā.
Vācija ceturtdien paziņoja, ka notiesātā slepkavas Krasikova atbrīvošana nebija viegls lēmums.
Vācijas valdības preses pārstāvis Štefens Hebestreits lēmumu nosūtīt atpakaļ uz Krieviju Krasikovu pamatoja ar Berlīnes pienākumu pret Vācijas pilsoņiem un solidaritāti ar ASV.
Hebestreits arī aicināja "Krievijas un Baltkrievijas vadību atbrīvot visus netaisnīgi ieslodzītos politieslodzītos".