Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Politiķi apspriež sieviešu iesaukšanu obligātā kārtā VAD. Viedokļi atšķiras

NBS karavīri.
NBS karavīri. Foto: Paula Čurkste/LETA

Politiķiem atšķirīgi viedokļi par sieviešu iesaukšanu obligātā kārtā valsts aizsardzības dienestā (VAD).

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas vadītājs Harijs Rokpelnis sarunā ar aģentūru LETA, paužot personīgo viedokli, norādīja, ka sieviešu iesaukšana valsts aizsardzības dienestā būtu pārsteidzīgs solis.

Vienlaikus viņš norādīja, ka viņam nav ne mazāko šaubu, ka sievietes ir spējīgas uz dažādām lietam, taču viņš nedomā, ka obligāta sieviešu iesaukšana būtu tas virziens, kurā būtu jāiet.

"Jaunās vienotības" Saeimas frakcijas pārstāve Anna Ūdre aģentūrai LETA norādīja, ka pašlaik šajā jautājumā ir nepieciešama plašāka diskusija.

Savukārt Saeimas deputāts Atis Švinka (P) tviterī norādījis, ka sieviešu obligāta iesaukšana valsts aizsardzības dienestā būtu atbalstāma pozīcija, atgādinot, ka pērnā gada pavasarī "Progresīvie" jau šo jautājumu virzīja, taču tas neguva plašāku atbalstu.

"Dzimumu līdztiesība nozīmē tiesību, iespēju un pienākumu vienlīdzību - neesam par šo aizmirsuši un esam gatavi sākt šī jautājuma politisku virzību," norādījis Švinka.

Kā vēstīts, Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris Leonīds Kalniņš rosinājis apsvērt sieviešu iesaukšanu obligātā kārtā VAD.

Nākamgad VAD plānots nokomplektēt jau ar aptuveni 1000 jauniešiem, lai pēcāk jau sasniegtu 4000 VAD karavīru gadā.

Kalniņš Latvijas Radio nenoliedza, ka nelabvēlīgā demogrāfiskā situāciju rada uztraukumu par spējām nokomplektēt nepieciešamos 4000 karavīrus. NBS noteikti vajadzēs meklēt ceļus, kādā veidā motivēt sabiedrību iesaistīties šajā dienesta veidā.

"Mana pārliecība un uzstādījums, ka brīvprātīgais VAD karavīrs ir vislabākais, kvalitatīvākais un efektīvākais. Un es ceru, ka ar brīvprātīgo iesaisti VAD motivēs arī pārējos Latvijas pilsoņus un tas skaits, ko iesaucam obligātā kārtā, nebūs procentuāli liels," norādīja NBS komandieris.

VAD likums Saeimā tika pieņemts 2023.gada 5.aprīlī. Tas nosaka pienākumu dienēt valsts aizsardzības dienestā katram Latvijas pilsonim - vīrietim viena gada laikā pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas, vai, ja pilsonis turpina iegūt izglītību pamata vai vidējās izglītības pakāpē - viena gada laikā pēc izglītības iestādes absolvēšanas, bet ne vēlāk kā līdz 24 gadu vecumam. Vienlaikus noteikts, ka VAD brīvprātīgi var pieteikties Latvijas pilsoņi - vīrieši un sievietes no 18 līdz 27 gadu vecumam.

Brīvprātīgie VAD karavīri ik mēnesi saņem kompensāciju 600 eiro apmērā, kā arī kompensāciju 1100 eiro apmērā pēc dienesta pabeigšanas. Kopsummā tie ir 7700 eiro. Obligātā kārtā iesauktajiem kompensācija ir mazāka.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu