Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis
Iesūti ziņu!

KNAB ieskatā partijas valsts piešķirtā finansējuma izlietošanā neievēro samērīgumu

Attēls ilustratīvs.
Attēls ilustratīvs. Foto: Shutterstock

Partijas piešķirto valsts budžeta finansējumu visvairāk izlieto sevis popularizēšanai pirms vēlēšanām, tādējādi neievērojot samērīgumu starp citām izdevumu pozīcijām un nepietiekami īstenojot aktivitātes komunikācijai ar sabiedrību, tostarp jaunu biedru un jauniešu piesaistei, liecina Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) veiktā partiju gada pārskatu analīze.

Analīze liecina, ka pirms vairāk nekā četriem gadiem īstenotā finansēšanas modeļa maiņa ir palielinājusi partiju rocību un mazinājusi to atkarību no privātajiem ziedotājiem.

2020.gada 1.janvārī spēkā stājās jauns partiju finansēšanas modelis. Izmaiņas cita starpā paredzēja politiskajām partijām piešķirt lielāku valsts budžeta finansējuma apmēru, tādējādi mazinot partiju atkarību no privāto ziedotāju interesēm.

Lai noskaidrotu, kādas izmaiņas novērojamas partiju finansēs pēc jaunā finansēšanas modeļa stāšanās spēkā, KNAB analizēja 12 valsts budžeta finansējumu saņemošo partiju un to apvienību iesniegtos gada pārskatus laikposmā no 2018. līdz 2022.gadam.

KNAB veiktā ieņēmumu analīze liecina, ka partijām pēc izmaiņu stāšanās spēkā izmaksātais valsts budžeta finansējums pieauga astoņas reizes, kamēr saņemto ziedojumu apmērs samazinājās trīs reizes un iemaksāto biedru naudu apmērs samazinājās divas reizes. Ņemot vērā, ka jaunais valsts budžeta finansēšanas modelis noteica ierobežojumus ziedojumu pieņemšanai, šādas izmaiņas ir likumsakarīgas un pamatotas, secina KNAB.

Ziedojumu un biedru naudu analīze liecina, ka partiju finanšu struktūrā lielāka loma ir ziedojumiem. Proti, pārskata periodā partijām saziedota trīs reizes lielāka summa, nekā biedri veikuši iestāšanās un biedru naudas iemaksās, turklāt biedru naudu maksājumu apmēri partijām katru gadu sarūk. Kopumā KNAB secina, ka partijas kļuvušas mazāk atkarīgas no privātajiem ziedotājiem, un tas īpaši novērojams partijām, kas saņem lielāku valsts budžeta finansējumu.

Politisko partiju izdevumu analīze liecina, ka partijām pēc izmaiņām pusotru reizi pieauguši deklarētie izdevumi. Partijas atalgojumam izlietojušas trīs reizes lielāku finansējumu, citiem izdevumiem divas reizes un reklāmas izdevumiem pusotru reizi lielāku finansējumu.

Tāpat partijas finansējumu visvairāk izlietojušas aģitācijai vēlēšanu gados un nav ievērojušas samērīgumu starp visām izdevumu grupām, kurām tās ir tiesīgas izlietot valsts budžeta finansējumu, secinājis KNAB.

KNAB aicina partijas ievērot samērīgumu starp visām pozīcijām, kurām tās ir tiesīgas izlietot valsts budžeta finansējumu, kā arī aktīvāk īstenot pasākumus, piemēram, darbības saturiskajai nodrošināšanai, tostarp pētnieciskajiem darbiem, jauniešu pasākumiem.

KNAB ieskatā, partijām arī aktīvāk jāīsteno sabiedrībai mērķēti izglītošanas un komunikācijas pasākumi periodos starp vēlēšanām. Tādā veidā partijas piesaistītu jaunus biedrus un iesaistītu jauniešus politiskajos procesos, kas stiprinātu gan pašas partijas, gan politisko kultūru Latvijā.

Tāpat KNAB vērš uzmanību, ka sabiedrībai ir ierobežotas iespējas gūt detalizētu priekšstatu par partiju izlietoto valsts budžeta finansējumu, un tas samazina atklātību.

Tāpēc KNAB mudina partijas vairāk informēt sabiedrību par izlietoto valsts budžeta finansējumu, veiktajiem pasākumiem un sasniegtajiem mērķiem.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu