Saprātīgu, uz nākotni vērstu meža apsaimniekošanu pasaulē veic, ņemot vērā trīs ilgtspējas elementus – sociālo, vides un ekonomisko. Turklāt ideālā variantā jātiecas uz līdzsvarotu pieeju. Par pasaules pieredzi un iespējām Latvijai intervijā stāsta Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava” (LVMI “Silava”) vadošā pētniece Zane Lībiete.
Cik ļoti Latvijas mežu zinātnieki ir iesaistīti globālajā pētniecības tīklā?
Klimata pārmaiņas, bioloģiskās daudzveidības samazināšanās, vides piesārņojums un pieaugošā sociālā netaisnība ir galvenās krīzes, ar kurām pasaule šobrīd saskaras. Tās visas ietekmē arī meža nozari globālā līmenī. Šovasar piedalījāmies Starptautiskās Meža nozares organizāciju savienības (IUFRO) XXIV Pasaules kongresā Stokholmā, kas ir nozīmīgākais meža nozares un meža zinātnes pasākums pasaulē un notiek reizi piecos gados – katrreiz kādā citā pasaules valstī. Šogad vairāk nekā 4200 delegātu pārstāvēja 102 pasaules valstis. Vairāk nekā 70 izstādes stendos bija iespējams iepazīties ar informāciju gan par meža pētniecības un izglītības iestādēm, gan par dažādām valsts aģentūrām un nevalstiskajām organizācijām, gan par meža nozares uzņēmumiem un to piedāvātajiem pakalpojumiem.
Latvijas meža zinātnieki ir ļoti cieši iesaistīti globālajā pētniecības tīklā. “Silava” ir IUFRO biedrs kopš 1980.gada, un mūsu delegāti aktīvi piedalās gan šīs organizācijas rīkotajās konferencēs, gan pasaules kongresos.
Šāds kongress ir lieliska iespēja klātienē satikt ārzemju kolēģus, ar kuriem reizēm sazināmies vien ar e-pastu un tiešsaistes sapulču starpniecību. Tā ir arī iespēja gūt plašāku priekšstatu par jautājumiem, kas ir mūsu interešu lokā, attīstīt jau esošo sadarbību, kā arī atrast jaunus kontaktus un iedvesmu jauniem pētījumiem.