Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis
Iesūti ziņu!

Pamela Andersone, Stīvens Tailers un citas pasaules slavenības, kuras savulaik bija inficējušās ar C hepatītu

Raksta foto
Foto: Reuters/ScanPix

28. jūlijā tiek atzīmēta Pasaules Hepatīta diena. Godinot Pasaules Hepatīta dienu, kanāls "National Geographic" aicina iepazīties ar slavenību pieredzi šīs infekcijas slimības ārstēšanā.

Viena no 1990. gadu seksa simboliem, kanādiešu aktrise, modele un aktīva dzīvnieku tiesību aizstāve Pamela Andersone tikai 2015. gadā beidzot varēja paziņot sabiedrībai, ka ir uzveikusi slimību, ar kuru bija spiesta sadzīvot vairāk nekā 20 gadus.

Ar C hepatītu viņa inficējās no sava bijušā vīra, rokmūziķa Tomija Lī, ar kuru bija precējusies pat divreiz. Pamela vēlāk stāstīja žurnālistiem, ka pirms otrajām kāzām abi ar Tomiju bija veikuši analīzes, tostarp HIV un citām infekcijām, un ārsti viņas topošajam vīram jau tad paziņoja, ka viņam ir C hepatīts. Viņi arī lūdza šo faktu atklāt Pamelai. Viņš gan to neizdarīja.

Mūziķis neatzinās pat tad, kad viņam viesnīcas numuriņā tika taisīts tetovējums un Pamela uzstāja, ka arī gribot sev tādu pašu, kaut arī meistaram bija tikai viena adata. Drīz pēc tam aktrisei atkal bija nepieciešams veikt analīzes – šoreiz apdrošināšanas vajadzībām pirms kādas filmēšanas. Tobrīd viņa vēl nejuta nekādus slimības simptomus, tomēr analīzes atklāja C hepatīta vīrusu.

Ārsti viņai teica, ka no šīs slimības nav iespējams izārstēties un viņa nenodzīvos pat desmit gadus, kur nu vēl tik ilgi, lai redzētu savus dēlus Brendonu un Dilanu pieaugušus. Tomēr aktrisei paveicās un viņa uzzināja, ka C hepatītu ir iespējams ārstēt ar interferonu. Šai metodei bija ļoti daudz blakņu un ārstēšana nedaudz atgādināja ķīmijterapiju.

Pēc tam, kad aktrise paziņoja, ka ir pilnībā izārstējusies no C hepatīta, viņas bijušais vīrs arī beidzot atzinās, ka viņam bija šis vīruss un ka viņš slēpa šo faktu no Pamelas. Jāpiebilst, ka Lī arī izārstējās no C hepatīta, pateicoties inovatīvām ārstēšanas metodēm, kuras ir kļuvušas aizvien pieejamākas pēdējās divās desmitgadēs.

Leģendārās amerikāņu rokgrupas "Aerosmith" solistam un aktrises Līvas Taileres tēvam Stīvenam Taileram, kurš ir uzņemts prestižajā Rokenrola slavas zālē, 1970.–1980. gados bija problēmas ar alkoholu un narkotikām. Ir zināms, ka viņš vismaz astoņas reizes bija izgājis ārstēšanās kursu dažādās atkarību rehabilitācijas klīnikās.

1990. gados "sliktais zēns" bija atguvies un kaislīgi iestājās par "skaidrību" un veselīgu dzīvesveidu. Taču 2006. gadā pasaule uzzināja, ka trīs gadus iepriekš, 2003. gadā, dziedātājam tika diagnosticēts C hepatīts un ka viņš izgājis 11 mēnešu ārstniecības kursu.

Tailers neslēpa, ka ārstēšana bijusi smaga, taču, neskatoties uz to, viņš vēlējās par to publiski runāt, lai cilvēki uzzinātu, ka C hepatīts nav nāves spriedums un ar pareiziem līdzekļiem to var izārstēt. Viņš lietoja to pašu ķīmijterapijai līdzīgo metodi, kādu izmantoja Pamela Andersone. Tomēr, atšķirībā no aktrises, kura teju visu savu mūžu bija veģetāriete un kopumā piekopa veselīgu dzīvesveidu, Taileram ar viņa kuplo atkarību pagātni ārstēšanā gāja krietni smagāk.

Tailers, piemēram, vairākkārt pamodās nakts vidū ar asiņojošu degunu vai pēkšņi zaudēja samaņu pēc procedūrām, tomēr ārstiem izdevās paveikt brīnumu un viņu pilnībā izārstēt.

Arī cits pasaulslavens rokmūziķis, grupas "Red Hot Chilli Peppers" solists Entonijs Kīdiss bija inficējies ar C hepatītu. Tāpat kā Tailera, arī Kīdisa pagātni rotāja tumšs traips – intravenozo narkotiku lietošana. Dziedātājs saslima pēc tam, kad dalīja šļirci ar kādu citu, kurš jau bija inficēts ar C hepatītu. Kīdisam izdevās uzveikt slimību un pašlaik viņš ir veģetārietis un veselīga dzīvesveida piekritējs.

Seriāla "Oranžais ir sezonas hits" skatītāji novērtēja aktrises Natašas Lionas pārliecinošo sniegumu. Proti, viņa ļoti ticami atveidoja no heroīna un citu narkotiku atkarībām sirgstošo Nikiju.

Par šo lomu viņa tika nominēta piecām "Emmy" televīzijas balvām un divām "Zelta Globusa" godalgām. Diemžēl jāatzīst, ka tik labi nospēlēt šo lomu viņai palīdzēja pašas pieredze ar dažādām atkarībām, tai skaitā arī no heroīna.

2005. gadā pēc hospitalizācijas vairāku veselības problēmu dēļ – sirds muskuļa iekaisuma, plaušu kolapsa un citu – aktrisei tika veikta ārkārtas sirds operācija. Pēc pamošanās Liona uzzināja, ka viņai, cita starpā, ir diagnosticēts arī C hepatīts. Jāpiebilst, ka rētu uz viņas krūškurvja sirds apvidū varēja redzēt arī seriāla "Oranžais ir sezonas hits" skatītāji, un tā tika izmantota kā daļa no viņas varones Nikijas dzīvesstāsta.

Lai gan kopumā stāsti par slavenību cīņu ar "kluso slepkavu" ir ar laimīgām beigām, diemžēl ir arī izņēmumi, kuros slimība tomēr ņem virsroku.

Uzņēmēja, Britu ordeņa kavaliere Anita Rodika (1942–2007), kura radīja visā pasaulē tik pazīstamo zīmolu – eko kosmētikas veikalu tīklu "The Body Shop" –, 1971. gadā inficējās ar C hepatītu. Pēc dzemdībām, kurās pasaulē nāca viņas meita Sema, Anita zaudēja daudz asiņu un bija nepieciešama asins pārliešana. Tas deva iespēju vīrusam nonākt viņas organismā.

Vairāk nekā 30 gadus, līdz pat 2004. gadam, Anita nemaz nenojauta par savu diagnozi. Savukārt, kad uzzināja, aknās jau bija attīstījusies ciroze. Viņa nomira trīs gadus vēlāk no šīs slimības radītajām komplikācijām – asins izplūduma smadzenēs. Uzņēmējai bija tikai 64 gadi un pirms nāves viņa veltīja spēkus, lai stāstītu sabiedrībai par C hepatītu, tā ārstēšanu un profilaksi.

Viņa arī kļuva par fonda "Hepatitis C Trust" patronesi un rīkoja kampaņas, kas palīdzēja piesaistīt līdzekļus šīs slimības apkarošanai Lielbritānijā.

Savās intervijās Rodika, kura 2005. gadā pirmo un pēdējo reizi viesojās Latvijā, stāstīja, ka diagnoze mudināja viņu apzināties pašas mirstību, un šis fakts dīvainā kārtā nevis lika viņai krist depresijā, bet padarīja atlikušos dzīves gadus daudz košākus un jēgpilnākus.

Hepatīts ir aknu iekaisums, ko nereti mēdz dēvēt arī par "dzelteno kaiti", jo ādas un gļotādu dzelte var būt viena no tā izpausmēm. Vīrushepatīts ir infekcijas slimība, kuru izraisa hepatīta vīrusi. Plašāk izplatīti ir A hepatīts, B hepatīts un C hepatīts.

Ar A hepatītu inficēšanās visbiežāk notiek caur gremošanas sistēmu, savukārt ar B un C hepatītu – saskaroties ar inficētām asinīm, veicot ārstnieciskas manipulācijas, kā arī dzimumkontakta ceļā.

Pasaules Veselības organizācijas (PVO) dati liecina, ka saslimšana ar vīrushepatītu vērtējama kā globāla problēma – ik gadu vairāk nekā vienu miljonu nāves gadījumu pasaulē ir izraisījusi B un C hepatīta infekcija.

Latvijā C hepatīta saslimstības rādītāji ir vieni no augstākajiem Eiropas Savienībā. Pret C hepatītu neeksistē vakcīna, taču mūsdienās to ir iespējams pilnībā izārstēt. Latvijas iedzīvotājiem tā ārstēšana ir bezmaksas.

Kanāls "National Geographic" Pasaules Hepatīta dienā novēl skatītājiem rūpēties par savu veselību un neaizmirst par regulārām veselības pārbaudēm un analīžu veikšanu, jo C hepatīts ne velti tiek saukts par "kluso slepkavu" – tā simptomi var nelikt par sevi manīt pat daudzus gadus.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu