Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis
Iesūti ziņu!

Brīvdabas muzeja apmeklēšana kļūs krietni dārgāka

Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja teritorija.
Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja teritorija. Foto: Zane Bitere/LETA

Valdība 16. jūlijā atbalstīja jauno Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja maksas pakalpojumu cenrādi, kas paredz būtisku ieejas biļešu cenu palielinājumu.

Kā liecina informācija muzeja mājaslapā, pašlaik vasaras sezonā pieaugušajiem ieejas biļete muzejā maksā 4 eiro, pensionāriem - 2,50 eiro, studentiem - 2 eiro, skolēniem un personām ar invaliditāti - 1,40 eiro, ģimenēm - 8,50 eiro, kā arī noteiktas dažādas citas ieejas maksas. Ziemas sezonā ieejas biļešu cenas ir aptuveni uz pusi zemākas.

Savukārt jaunais cenrādis paredz, ka pieaugušajiem viens muzeja apmeklējums vasarās maksās 8 eiro, pensionāriem - 6 eiro, skolēniem un personām ar invaliditāti - 4 eiro, savukārt ziemas sezonā biļešu cenas šīm iedzīvotāju grupām būs attiecīgi 6, 4 un 3 eiro. Ģimenes biļetes cena būs 14 eiro vasarā un 10 eiro ziemā. Kopumā cenrādī ir vairāki desmiti dažādu cenu pozīciju.

Jaunais muzeja maksas pakalpojumu cenrādis stāsies spēkā šā gada 9.septembrī.

Kā klāsta Kultūras ministrija (KM), cenrādī aktualizēts muzeja sniegto pakalpojumu klāsts un cenas, papildinot to ar jauniem pakalpojumiem un svītrojot neaktuālos, kā arī esot paplašinātas atlaižu saņēmēju mērķgrupas.

Kā norāda KM, muzeja cenrādī noteiktie pakalpojumi un to cenas kopš 2015.gada nav pārskatīti, taču, ņemot vērā izmaksu pieaugumu pēdējos gados, ir pieauguši ar pakalpojumu sniegšanu saistītie izdevumi un pašreizējās cenas neesot pietiekamas muzeja faktisko izmaksu segšanai, lai nodrošinātu muzeja 129 hektāru teritorijas un 165 ēku uzturēšanas un kopšanas izmaksas, kuras inflācijas dēļ aizvien pieaug.

Muzejā ilgstoši pietiekamā apjomā nav veikti infrastruktūras, tajā skaitā ūdensvada, ārējo un iekšējo elektroinstalāciju, apgaismojuma uzstādīšanas, ugunsdrošības sistēmu, zibensaizsardzības, apsardzes un drošības sistēmu izbūves darbi, kā arī ēku atjaunošanas darbi, jo muzejam ir ierobežoti resursi minēto izdevumu segšanai.

Pēdējos gados esot augusi interese par muzeja pakalpojumu piedāvājumu un muzejam radusies iespēja palielināt pakalpojumu klāstu. Šobrīd atsevišķi muzeja pakalpojumi, piemēram, muzejpedagoģiskās programmas, Etnogrāfiskā brīvdabas muzejā tiek sniegtas zem pašizmaksas, norāda KM.

Cenrādī muzeja publisko maksas pakalpojumu cenas tiekot mainītas atbilstoši to faktiskajām izmaksām. Tāpat tas papildināts ar jauniem, faktiskajai situācijai un pieprasījumam atbilstošiem, publisko maksas pakalpojumu veidiem, kas saistīti ar muzeja darbības paplašināšanu, piemēram, pastāvīgo ekspozīciju, izstāžu un teritorijas apmeklējums tradicionālo svētku pasākumu laikā, ekskursijas, izbraukuma lekcijas un muzejpedagoģiskās nodarbības lauku ekspozīcijās, mutiskas konsultācijas, izmantojot muzeja krājuma materiālus, lekcijas un muzejpedagoģiskās nodarbības tiešsaistē. Muzeja pakalpojumu, tajā skaitā ekskursiju, cenas noteiktas atbilstoši tirgus cenām, salīdzinot Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja piedāvājumu ar citos līdzvērtīgos muzejos pieejamo, piemēram, Igaunijas Brīvdabas muzejā un Zviedrijas "Skansen" brīvdabas muzejā.

Muzejs saglabāšot iepriekš noteiktās atlaides un paplašina atlaižu saņēmēju mērķgrupas, paredzot 50% atlaidi muzeja ekspozīciju, izstāžu un teritorijas individuālam apmeklējumam personām no daudzbērnu ģimenēm un ģimenēm, kuru aprūpē ir bērns ar invaliditāti vai persona, kas nav sasniegusi 24 gadu vecumu, ja tai ir noteikta I vai II invaliditātes grupa.

Cenrādis paredz, ka par ekspozīciju, izstāžu un teritorijas apmeklējumu maksu neiekasē no pirmsskolas vecuma bērniem,

pedagogiem, kas pavada pirmsskolas vecuma bērnu grupu vai skolēnu grupu, kā arī bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem, dienas aprūpes centra, krīzes centra un speciālo izglītības iestāžu audzēkņiem, un no personām, kas tos pavada.

Par muzeja apmeklējumu nav jāmaksā personām līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti, personām ar I un II invaliditātes grupu un no vienas personas, kas pavada personu līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti vai personu ar I invaliditātes grupu, kā arī izglītības iestāžu izglītojamiem vai studējošajiem, kas apgūst vai studē vēsturi, arhitektūru, būvniecību, mākslu vai kultūras mantojumu, izglītības vai studiju procesa ietvaros.

Tāpat maksu neiekasē no Berģu evaņģēliski luteriskās draudzes locekļiem dievkalpojumu dienā, muzeja popularitāti veicinošu vizīšu organizatoriem, jaunlaulātajiem un viņu vedējiem kāzu dienā, Latvijas muzeju darbiniekiem, Starptautiskās muzeju padomes biedriem un Starptautiskās ievērojamu vietu un pieminekļu padomes biedriem.

Muzeja apmeklējums ir bezmaksas Latvijas Neatkarības atjaunošanas dienā - 4.maijā un Latvijas Proklamēšanas dienā - 18.novembrī.

No cenrāža tiek izslēgti atsevišķi pakalpojumi, kurus muzejs vairs nesniegs, rūpējoties par eksponātēku drošību. Turpmāk muzejā vairs nebūs iespējams iegādāties "vakara biļeti".

Iegūtie finanšu līdzekļi par muzeja sniegtajiem publiskajiem maksas pakalpojumiem tiks ieguldīti muzeja sniegto publisko pakalpojumu faktisko izmaksu segšanā.

Šogad Etnogrāfiskā brīvdabas muzejaieņēmumi no muzeja maksas pakalpojumiem un citi pašu ieņēmumi plānoti 640 000 eiro apmērā, savukārt 2025. un turpmākajos gados - jau 650 000 eiro apmērā.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu