Par spīti pamatplūsmas partiju bažām, ka tās varētu zaudēt līdzšinējo vairākumu, pagājušajā nedēļā notikušajās Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās konservatīvajiem, sociālistiem un liberāļiem izdevies savas pozīcijas noturēt.
Lai gan partijām, kas politiskajā spektrā atrodas pa labi no tā dēvētajiem tradicionālajiem konservatīvajiem - Eiropas Tautas partijas (EPP) -, nav izdevies izraisīt iepriekš prognozēto politisko zemestrīci, tās kopumā guvušas nopietnus panākumus, kas labējiem paver potenciālas iespējas nopietni ietekmēt Eiropas Savienības (ES) turpmāko kursu.
Vēlēšanu rezultāti
Pēc sākotnējā atvieglojuma, ko pamatplūsmas partijām sniedza nobalsojušo aptaujas Nīderlandē un Vācijā, kur Gērta Vildersa vadītās labēji populistiskās Brīvības partijas (PVV) un eiroskeptiķu partijas "Alternatīva Vācijai" (AfD) panākumi nebija tik lieli, kā sākotnēji prognozēts, nāca ziņas par Francijas Nacionālās apvienības (RN) graujošo uzvaru pār prezidenta Emanuela Makrona pārstāvētajiem centristiem, kuras rezultātā viņam jau nācies izsludināt pirmstermiņa vēlēšanas.
Pēc otras smagākās sakāves, ko Francijas valdošā partija jebkad piedzīvojusi EP vēlēšanās, ievērojami sarucis deputātu skaits liberāļu frakcijā "Atjaunotā Eiropa", kurā darbojas Makrona dibinātā centriskā partija "Renesanse".
Tomēr kopumā pamatplūsmas partijām vēlēšanās nav klājies tik slikti, kā tika prognozēts. Vislielākā šo vēlēšanu uzvarētāja, par spīti prognozēm, izrādījusies centriski labējā EPP, kas nostiprinājusi savas pozīcijas, izcīnot 189 mandātus jeb nedaudz vairāk kā ceturtdaļu no 720 EP deputātu vietām. Tādējādi konservatīvo pārstāvniecība EP salīdzinājumā ar iepriekšējām vēlēšanām 2019.gadā pieaugusi par 13 vietām. Kopumā konservatīvo frakcijā pārstāvētās partijas guvušas uzvaru 12 no 26 dalībvalstīm.