Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Apkopojums "Partizānu mārketings" un potenciālie mandāti. Partiju pārstāvji par EP vēlēšanām

Eiropas Parlamenta vēlēšanu iepriekšējā balsošana 19. vēlēšanu iecirknī Rīgas Anniņmuižas vidusskolā . Foto: Edijs Pālens/LETA

Vairāku partiju pārstāvji prognozējuši, vai 2024. gada Eiropas Parlamenta vēlēšanās viņu pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem izdosies tikt pie deputātu mandātiem. 

Smiltēns: Iekļūstot EP, sasniegsim mērķi būt pilna spektra politiskajam spēkam

Iekļūstot Eiropas Parlamentā (EP), "Apvienotais saraksts" (AS) būs sasniedzis mērķi kļūt par pilna spektra politisko spēku ar pārstāvniecību Saeimā, pašvaldībās un EP, aģentūrai LETA vērtēja AS valdes līdzpriekšsēdētājs Edvards Smiltēns.

Startējot EP vēlēšanās, tieši iegūt pārstāvniecību esot bijis politiskā spēka mērķis un tas, visticamāk, esot arī sasniegts, vērtējot neoficiāli izskanējušo informāciju, teica Smiltēns.

Līdz ar to "Apvienotais saraksts" ir gan ļoti plaši pārstāvēts Latvijas reģionos, gan lielākais parlamenta opozīcijas spēks un būs pārstāvēts arī EP.

Smiltēns atzina, ka viņa rīcībā nav informācijas par vēlēšanu rezultātiem un viņš nevar pateikt, kurš no AS būs ievēlēts un tiks pie EP deputāta mandāta. Visticamāk, mandāta liktenis izšķiršoties starp Saeimas deputātu Raimondu Bergmani un "tviterkonvoja" līderi Reini Pozņaku.

Kols: "Jaunās vienotības" izrāviens apliecina varas turētāja netiešo ietekmi uz vēlētājiem

Ja tiešām "Jaunajai vienotībai" (JV) Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās būs izdevies apsteigt "Nacionālo apvienību", tas apliecinās varas turētāja netiešo ietekmi uz vēlētājiem, sarunā ar aģentūru LETA sprieda EP deputāta kandidāts Rihards Kols (NA).

Kols atzina, ka ir iespējams, ka EP vēlēšanu rezultātos JV būs apsteigusi NA, lai arī partiju reitingos pirms vēlēšanām tieši NA ilgstoši bija pirmajā vietā. Viņš atzīmēja, ka arī pēdējās SKDS aptaujas liecināja, ka JV bija tuvu pie līderos esošās NA, taču aptaujā nav iekļauti dati par diasporu ārzemēs, kur vēsturiski esot liels JV atbalstītāju loks. Turklāt viņi varētu nebūt sekojuši pēdējiem skandāliem, kuros bija iesaistīti JV politiķi.

Krištopans: Ja LPV būs viens deputāta mandāts EP, arī tas būs labs rezultāts

Ja atbilstoši neoficiālajai informācijai partijai "Latvija pirmajā vietā" (LPV) izdosies tikt pie viena deputāta mandāta Eiropas Parlamentā (EP), arī tas būs labs rezultāts, tādu vērtējumu aģentūrai LETA sniedza EP vēlēšanu saraksta līderis Vilis Krištopans.

Viņš atzīmēja, ka politiskajam spēkam, kurš 2022.gadā pirmo reizi tika ievēlēts Saeimā, šāds starts EP vēlēšanās nav slikts, ņemot vērā, ka pret LPV "kā vienmēr bija vērsta kampaņa".

LPV EP vēlēšanu saraksta līderis atzina, ka partijai bijusi cerība uz diviem mandātiem EP. Taujāts, kādi bija iemesli, kāpēc vēlētāji nebija tik aktīvi atdot savu balsi par LPV, Krištopāns teica, ka EP vēlēšanās piedalījās mazs skaits balsstiesīgo un uz vēlēšanām neaizgāja tie Latvijas pilsoņi, kuriem dzimtā valoda ir krievu valoda.

"Mūsu mērķis ir attīstīt Latvijas ekonomiku ne tikai caur EP. Mums bija jābūt labam rezultātam EP vēlēšanās, pēc tam gaidāmajās Rīgas domes vēlēšanās 2025.gadā un Saeimas vēlēšanās 2026.gadā," izteicās LPV EP vēlēšanu saraksta līderis.

Aģentūra LETA jau ziņoja, ka EP vēlēšanās Latvijā līderos ir partiju apvienība JV un NA, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā neoficiālā informācija.

Piemēram, Valmieras novadā, kur abas šīs partijas tradicionāli guvušas labus panākumus, pēc gandrīz puses balsu saskaitīšanas, JV bija saņēmusi ap 30% vēlētāju atbalstu, bet NA - ap 25%, kamēr tuvākajiem konkurentiem "Latvijas attīstībai" (LA) un "Apvienotajam sarakstam" (AS) bijis ap 10% vēlētāju atbalsta.

Tomēr ne visur Latvijā šo divu partiju pārsvars pār konkurentiem bijis tik ievērojams. Piemēram, Rīgas Zolitūdes un Pļavnieku iecirkņos jau tradicionāli uzvarējusi sociāldemokrātiskā partija "Saskaņa". Galvaspilsētā salīdzinoši labāk veicies arī partijai "Progresīvie", bet arī JV un NA Rīgā veicies gana pārliecinoši, tostarp JV uzvarējusi vairākos apmeklētākajos iecirkņos.

Pietiekoši daudz balsu, lai iegūtu EP mandātu, saņēmusi arī LPV, bet pagaidām nav skaidrs, vai partijai "Stabilitātei" būs izdevies gūt pietiekamu vēlētāju atbalstu, lai tās pārstāvis varētu strādāt EP. "Stabilitātei" līderis Aleksejs Rosļikovs vēl šaubās, vai partijai šo vienu mandātu būs izdevies iegūt. Ja tas nebūs izdevies, pa diviem mandātiem iegūtu JV un NA, bet vēl katra pa vienam deputāta mandātam saņemtu piecas partijas - LA, AS, LPV, "Saskaņa" un "Progresīvie".

Pabriks: Izskatās, ka viens EP deputāta mandāts LA būs, bet līdz diviem neaizsniegsimies

Izskatās, ka partija "Latvijas attīstībai" (LA) divus Eiropas Parlamenta (EP) deputātu mandātus nebūs izdevies iegūt, bet viens mandāts ir samērā cerīgs, sarunā ar aģentūru LETA lēsa šī politiskā spēka EP deputāta kandidāts Artis Pabriks.

Pabrika skatījumā, LA ieguvusi gana labu rezultātu EP vēlēšanās, jo politiskajam spējam bijis gana profesionāls piedāvājums, kas ticis rūpīgi gatavots, jo LA šīs vēlēšanas bija ļoti svarīgas.

"Jā, tas, iespējams, skan reklāmistiski - EP vēlēšanās kandidē trīs zinātņu doktori -, taču mums bija spēcīga un saliedēta komanda. Manuprāt, arī kampaņā mēs nepieļāvām lielas kļūdas. Mēs uzskatām, ka esam gana jēdzīga alternatīva "Jaunajai vienotībai", kas pēdējā sasaukumā bija spēcīgāk pārstāvētā EP," sacīja Pabriks. Viņš piebilda, ka LA vēlēšanās cīnījās par centriski labēju vēlētāju. EP deputāta kandidāta ieskatā, tie bija faktori, kas, iespējams, nospēlēja politiskajam spēkam par labu.

LA iekļūstot arī nākamajā EP sasaukumā, partija turpinās sadarbību ar EP politisko grupu "Renew Europe".

Neoficiāla informācija liecina, ka, iespējams, par EP vēlēšanās divus mandātus iegūs gan "Jaunā vienotība" (JV), gan Nacionālā apvienība. Runājot par to, kāpēc, neskatoties uz skandāliem, kas aizvadīto mēnešu laikā ir saistīti ar JV, vēlētāji nolēmuši atbalstīt šo politisko spēku, Pabriks sprieda - lai gan šīs partijas kandidāts uz EP Valdis Dombrovskis (JV) zināmā mērā ir atsvešinājies no Latvijas politiskās vides, viņa politiskā vilkme joprojām ir gana liela.

"Vēl viens variants varētu būt tāds, ka vēlētāji varbūt vēl īsti nav pārliecināti par alternatīvu JV. Mēs uzskatām, ka mēs tādi varētu būt. Vienlaikus mums ir jānodala EP vēlēšanas no nacionālā mēroga vēlēšanām, jo EP vēlēšanās runa ir par personībām, nav tik lielas asociācijas ar JV lielajām politiskajām kļūdām un neizdarītajiem darbiem," pauda EP deputāta kandidāts.

Viņaprāt, iedzīvotāji balsoja par atpazīstamākajiem kandidātiem. Pabriks atzīmēja, ka tas JV palīdzēja EP vēlēšanās, taču pagaidām ir atklāts jautājums, vai tas palīdzēs politiskajam spēkam nacionālajās vēlēšanās pēc diviem gadiem.

Šogad EP vēlēšanās vēlētāju aktivitāte ir nedaudz pārspējusi divas iepriekšējās vēlēšanas. Taujāts, vai tas varētu būt saistīts ar karu Ukrainā, EP deputāta kandidāts pieļāva, ka tas varētu būt viens no argumentiem gan nedaudz lielākai aktivitātei, gan tam, ka iedzīvotāji nobalsoja par LA, jo partija drošības jautājumā piedāvā strādāt pie robežu stiprināšanas un militārās industrijas attīstīšanas.

"No mūsu puses tas nebija kails populisms, vai vienkārši peldēšana pa straumi. Taču es nedomāju, ka tas bija vienīgais iemesls. Mums vēl būs jāpapēta vēlēšanu oficiālie rezultāti. Domāju, ka karš un drošība varēja būt viens no iemesliem," teica Pabriks.

Runājot par iespējamo Dombrovska kļūšanu par eirokomisāru, EP deputāta kandidāts norādīja, ka viņš ir viens no atpazīstamākajiem komisāriem, taču rodas jautājums, "cik reizes mēs varam nozīmēt šim amatam vienu un to pašu cilvēku". "Protams, tam ir savas privilēģijas, jo cilvēks ir pazīstams. Viņš var iegūt arī kaut kādu lielāku ietekmi. Jautājums par Latvijas procedūru kopumā, kur eirokomisāru nozīmē vadošā partija un tās premjers. Skaidrs, ka mūsu partijai nav nekādas iespējas šo jautājumu ietekmēt," teica Pabriks.

Rosļikovs: "Stabilitātei" šajās vēlēšanās EP deputāta mandātu varētu nebūt ieguvusi

Partija "Stabilitātei" šajās vēlēšanās Eiropas Parlamenta (EP) deputāta mandātu varētu nebūt ieguvusi, aģentūrai LETA atzina partijas vadītājs Aleksejs Rosļikovs, kurš pats šajās vēlēšanās nekandidēja.

Politiķis atzīmēja, ka pašlaik informācija par iespējamiem rezultātiem joprojām esot tikai baumu līmenī, bet arī viņam pienākušas ziņas, ka, visticamāk, "Stabilitātei" šajās vēlēšanās palikusi "aiz svītras". Esot gan saņemta arī pretēja informācija, ka partija tomēr pie viena mandāta varētu būt tikusi, taču viņa iekšējā sajūta neesot tik optimistiska. Katrā ziņā, esot jāsagaida oficiālie rezultāti.

Rosļikovs ne īpaši labos "Stabilitātei" vēlēšanu rezultātus saista galvenokārt ar lielo konkurenci, kas izvērsusies par krievu valodā runājošo elektorātu. "Tādu savstarpējo apmētāšanos ar dubļiem un netīrumiem es 30 gadu laikā nebiju vēl redzējis," aģentūrai LETA vērtēja Rosļikovs. Viņaprāt, tas ir bijis iemesls, kādēļ krieviski runājošajiem vēlētājiem nav izveidojusies izpratne, par ko balsot, un vēlētāji nav bijuši pietiekami aktīvi.

Viņš piebilda, ka iespēja vienoties ar citām partijām, piemēram, "Saskaņu" par spēku apvienošanu, lai kopīgi uzrunātu vēlētājus, varētu būt iespējama tikai tad, ja "Saskaņa" maina savu pozīciju - "Stabilitātei" esot par nacionālo interešu aizstāvību vai pat izstāšanos no Eiropas Savienības, savukārt "Saskaņa" esot proeiropeiska partija, kas esot gatava atteikties no valsts interesēm.

Linkaits saredz vairākus ieguvumus JKP no dalības EP vēlēšanās

Jaunās konservatīvās partijas (JKP) pārstāvis Tālis Linkaits saredz vairākus politiskā spēka ieguvumus no dalības Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās, aģentūrai LETA sacīja politiķis.

Linkaits skaidroja, ka pēc zaudējuma Saeimas vēlēšanās JKP mērķis EP vēlēšanās bija parādīt, ka partijai ir jauni līderi, jauns redzējums un aktīva pozīcija vairākos Latvijai svarīgos jautājums, tostarp valodu politikā un ekonomikā. Partija EP priekšvēlēšanu kampaņu saredzēja kā sagatavošanos pašvaldību vēlēšanām, kas gaidāmas nākamgad, kā arī nākamajām Saeimas vēlēšanām.

Politiķis pagaidām nevēlējās plaši komentēt neoficiāli izskanējušo informāciju par JKP iespējamo neiekļūšanu EP, jo partija savas sekmes varēs novērtēt pēc tā, kādi būs rezultāti pa vēlēšanu iecirkņiem. Bet politiķis ir optimistiski noskaņots.

"Atšķirībā no valdības partijām mums bija ierobežotas budžeta iespējas. Vairāk strādājām ar tā saucamo "partizānu mārketingu" un tikāmies ar cilvēkiem reģionos. Šobrīd gaidām rezultātus pa vēlēšanu iecirkņiem, jo gribam saprast, vai ir bijusi atdeve. Bet mēs jau tagad esam ieguvēji. Neskatoties uz citu partiju izvērsto masīvo priekšvēlēšanu kampaņu, mums ir izdevies noturēt mediju uzmanību un būt mediju dienaskārtībā," sacīja Linkaits.

Tāpat Linkaits pozitīvi vērtē to, ka partijai izdevies popularizēt partijas jaunos līderus - Mārtiņu Štālu Jelgavas novadā, Andri Vītolu Ķekavas novadā un Gunti Rasimu Rēzeknes novadā.

"Jā, mēs esam ieguvēji," rezumēja Linkaits, taču piebilstot, ka ir svarīgi sagaidīt oficiālos rezultātus.

Ušakovs pozitīvi vērtē Latvijas "radikālo politisko spēku" neievēlēšanu EP

Pozitīvi vērtējams, ka Eiropas Parlamentā (EP) no Latvijas nebūs iekļuvuši "radikāli noskaņotie politiķi", šādu viedokli aģentūrai LETA pauda partijas "Saskaņa" līderis Nils Ušakovs.

Vērtējot neoficiāli izskanējušos vēlēšanu rezultātus, Ušakovs norādīja, ka vēlēšanās panākumus, visticamāk, nav guvuši radikālie politiķi ne no vienas puses, kā piemēru minot Liānu Langu no JKP.

"Saskaņa" vienu EP mandātu, visticamāk, būšot ieguvusi, un tas esot partijas biedru nopelns, dodoties pie vēlētājiem, lai pārliecinātu viņus piedalīties vēlēšanās. Partijas aktivitāte Latgalē un Latvijas pierobežā ļāvusi sasniegt šādu panākumu.

Vērtējot vēlētāju zemo aktivitāti Latgalē, Ušakovs izteicās - ja nebūtu "Saskaņas" kampaņas, visticamāk, šī aktivitāte būt vēl daudz zemāka, jo cilvēki neesot pat zinājuši, ka vēlēšanas notiek. Negatīvi situāciju ietekmējis arī tas, ka nav bijis ļauts uzrunāt vēlētājus krievu valodā.

Savukārt "Jaunās vienotības" iesējamos panākumus šajās vēlēšanās Ušakovs skaidroja ar saraksta līdera Valda "Dombrovska faktoru".

Pinto: "Progresīvajiem" svarīgākais bija iegūt pārstāvniecību EP

"Progresīvajiem" aizvadītajās vēlēšanās svarīgākais bija iegūt pārstāvniecību Eiropas Parlamentā (EP), nevis iegūt kādu konkrētu mandātu skaitu, aģentūrai LETA partijas sniegumu vēlēšanās vērtēja saraksta līdere Elīna Pinto, komentējot neoficiālo informāciju, ka politiskais spēks varētu iegūt vienu EP deputāta mandātu.

Pinto norādīja, ka "Progresīvie" uz šīm vēlēšanām gāja ar mērķi iegūt pārstāvniecību, jo tas ir nozīmīgi kopējai partijas attīstībai. Tāpat tas ir svarīgi, lai partija varētu sasniegt tās mērķus drošības, zaļajā un sociālajā jomā, ņemot vērā to, ka liela daļa lēmumu tiek pieņemti Eiropas līmenī.

"Līdz ar to mūsu pārstāvniecība EP būtu labs nākamais solis partijas attīstībā, lai mēs varētu izpildīt arī dotos solījumus vēlētājiem. Protams, jāsagaida oficiālie EP vēlēšanu rezultāti, un tikai pēc tam varēs domāt par turpmāko darbu," pauda EP deputāta kandidāte.

Pinto atzina, ka partija vēlēšanām izvirzīja ambiciozu mērķi - iegūt divus mandātus, taču pats svarīgākais ir iegūt pārstāvību, jo, neskatoties uz to, vai EP ir pārstāvēti divi vai viens "Progresīvo" pārstāvji, darbojoties Eiropas Zaļajā partijā, kura līdz šim nav bijuši Latvijas interešu virzītāji, "Progresīvie" var šo ietekmi veidot un strādāt pie politiskā spēka prioritātēm. Viņasprāt, nav svarīgi, cik mandātu, bet kāda kalibra pārstāvis un ar kādu ietekmi būs Zaļo un Eiropas brīvās apvienības grupā.

EP deputāta kandidāte norādīja, ka darbs šajā EP politiskajā grupā ir uzsākts, jo "Progresīvie" ir pārstāvēti valdībā, līdz ar to partija ir šīs grupas "ietekmes kodolā". Pēc Pinto paustā, kopīgiem spēkiem ir gatavota Eiropas programma nākamajam EP sasaukumam un panākts arī tas, ka tajā ir atspoguļoti vairāki mūsu reģionam nozīmīgi jautājumi, piemēram, drošības, infrastruktūras un sociālajā sfērā. Viņas ieskatā "Progresīvie" ir iekļāvušies šajā grupā un varēs sākt darbu jau no pirmās dienas, bez gara iesildīšanās perioda.

Taujāta, vai "Progresīvie" varētu atbalstīt "Jaunās vienotības" (JV) saraksta līdera Valda Dombrovska virzīšanu eirokomisāra amatam, Pinto akcentēja, ka šīs sarunas koalīcija noritēs pēc EP oficiālo vēlēšanu rezultātu saņemšanas. Viņa apliecināja, ka partijai ir savs redzējums par to un koalīcijas sarunās varēs vienoties par labāko kandidātu šim postenim. "Partijā mēs esam izvērtējuši vairākus variantus, bet patlaban ir pāragri runāt par konkrētām personālijām. Sagaidīsim vēlēšanu rezultātus," teica Pinto.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu