Valsts drošības dienests (VDD) līdz šim nav konstatējis mēģinājumus prettiesiski ietekmēt Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu rezultātus Latvijā, aģentūru LETA informēja VDD.
Latvijā vēl nav konstatēti mēģinājumi prettiesiski ietekmēt EP vēlēšanu rezultātus
Šobrīd VDD nav konstatējis tiešus agresorvalsts Krievijas vai citu valstu mēģinājumus prettiesiski iejaukties EP vēlēšanu norisē un ietekmēt to rezultātus Latvijā. Tāpat VDD nav identificējis balsu pirkšanas gadījumus vai gatavošanos šādām darbībām.
VDD atgādina, ka par apzinātu kavēšanu personai brīvi realizēt tiesības vēlēt deputātus vai tikt ievēlētai, ir paredzēta kriminālatbildība. Ar likumu ir aizliegts ietekmēt vēlētāju brīvu izvēli, lietojot vardarbību, viltu, draudus, uzpirkšanu vai citā prettiesiskā veidā. Tāpat kriminālatbildība draud par balsu apzināti nepareizu saskaitīšanu, kā arī par apzinātu aizklātas balsošanas pārkāpšanu, ko izdarījusi valsts amatpersona vai vēlēšanu komisijas loceklis.
VDD aicina iedzīvotājus sniegt informāciju par iespējamiem balsu pirkšanas gadījumiem, kad piesolīta samaksa vai citi materiāli vai nemateriāli labumi par balsošanu par konkrētu politisko spēku vai deputāta kandidātu. Tāpat VDD aicina informēt par mēģinājumiem prettiesiskā veidā ietekmēt brīvu izvēli vēlēšanās. Dienests arī gaida ziņas par apzināti nepatiesas diskreditējošas informācijas radīšanu un izplatīšanu par kādu politisko spēku vai deputāta kandidātu, izmantojot dziļviltojumu tehnoloģijas.
Iedzīvotāji aicināti vērsties dienestā arī gadījumā, ja to rīcībā nonākusi informācija par mērķtiecīgi nepareizu balsu saskaitīšanu par labu kādai partijai vai deputāta kandidātam vai arī par aizklātas balsošanas nenodrošināšanu kādā vēlēšanu iecirknī. Novērojot iespējamus noziedzīgus nodarījumus EP vēlēšanu laikā, dienests aicina iespēju robežās iegūt pēc iespējas plašāku un precīzāku informāciju par notikušo, kā arī fiksēt potenciālo pārkāpumu foto, video vai audio formātā.
Par neatļautu aģitāciju pilsētvidē Eiropas Parlamenta vēlēšanu dienā vai dienu pirms vēlēšanām iedzīvotāji ir aicināti informēt Valsts policiju. Minētajās dienās pilsētvidē aizliegta, piemēram, kādu politisko spēku vai deputāta kandidātu slavinošu skrejlapu izplatīšana, kā arī aģitēšana pie iecirkņiem. Iedzīvotāji aicināti informēt Valsts policiju arī par savlaicīgi nenoņemtām priekšvēlēšanu reklāmām pilsētvidē. Tāpat iedzīvotāji aicināti vērsties Valsts policijā, pamanot sabiedriskās kārtības pārkāpumus vēlēšanu iecirkņos vai to apkaimē.
Savukārt par internetā, preses izdevumos vai publiskās vietās izvietotu slēptu priekšvēlēšanu aģitāciju, t.i., politisko reklāmu bez norādīta apmaksātāja, iedzīvotāji aicināti ziņot Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam. Tam izvērtēšanai sniedzama arī informācija par valsts un pašvaldību institūciju administratīvo resursu iespējamu izmantošanu aģitācijā.