Vaicāts, vai AM plānu par iesaucamo skaita palielināšanu ar katru gadu vispār ir reāli izpildīt, ņemot vērā jauniešu slikto veselību, viņu sasniedzamību un citas problēmas, Rajevs atbildēja, ka AM sākotnēji nospraustie plāni, ieviešot VAD, bija pārāk ambiciozi, taču vēlāk precizētais plāns ir daudz realitātei atbilstošāks. Nākamajos divos gados daudz būtiskāks jautājums būs nevis par rekrutējamo skaitu, bet par mācību un dzīvojamās infrastruktūras attīstību, kā arī armijas instruktoru spēju jauniešus apmācīt.
AM plāns paredz, ka 2025.gadā VAD tiktu iesaukti 1040 karavīri, 2026.gadā 1580, 2027.gadā 2 800, bet 2028.gadā 4 000 VAD karavīri.
VAD ir pakļauti pēc 2004.gada 1.janvāra dzimušie Latvijas pilsoņi - vīrieši - viena gada laikā pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas. Ja pilsonis šajā brīdī vēl turpina iegūt vidējo izglītību, viņš ir pakļauts iesaukšanai viena gada laikā pēc izglītības iestādes absolvēšanas. VAD militārajam dienestam brīvprātīgi var pieteikties pilsoņi - vīrieši un sievietes - no 18 gadu vecuma līdz 27 gadu vecumam. Pilsonim, kurš savu domu,
apziņas vai reliģiskās pārliecības dēļ nevar pildīt valsts aizsardzības militāro dienestu, to var aizstāt ar valsts aizsardzības civilo dienestu.
VAD tiek piedāvāti trīs veidi. 11 mēnešu dienests Nacionālo bruņoto spēku
regulāro spēku vai Zemessardzes vienībā. Piecu gadu VAD dienests Zemessardzē, pildot dienesta uzdevumus ne mazāk kā 21 individuālās apmācības dienu un ne vairāk kā 7 kolektīvās apmācības dienas katru gadu. Piecu gadu rezerves virsnieka programma, kuras kopējais apmācību un dienesta uzdevumu izpildes laiks nav mazāks par 180 dienām.
Pagājušā nedēļā notika VAD pirmā iesaukuma izlaidums.
Dienestu 2023.gada 1.jūlijā sāka 253 karavīri, no kuriem 245 pagājušajā nedēļā absolvēja. No tiem 109 jau ir parakstījuši profesionālā dienesta līgumu. VAD pirmajā iesaukumā visi pieteicās brīvprātīgi, un dienēja tikai puiši. Trešais VAD iesaukums arī sāksies Ādažos 2024.gada 19.jūlijā.