AS "Latvijas valsts meži" (LVM) vecākais vides eksperts Uģis Bergmanis ir ērgļu pazinējs. Teju visu dzīvi veltījis mazo ērgļu pētniecībai - veicis mazo ērgļu monitoringu, palīdzējis putniem atveseļoties un nodevis zināšanas citiem. Taču Uģa pētniecības lauks un zināšanas aptver arī citas putnu sugas, tāpēc aicinājām ekspertu sniegt pārskatu par putnu sugu situāciju Latvijā.
Pārsteidzoši atradumi lielajās ligzdās
Bergmanis norāda, ka 2023. gadā LVM atrastas 444 lielās ligzdas. "Ar lielām ligzdām tiek saprastas ligzdas kokos, kuras nav mazākas par pusmetru diametrā. Kokos ligzdas būvē dažādu sugu putni, taču jāuzsver, ka tā saucamās lielās ligzdas veido visu sugu ērgļi, peļu klijāni, vistu vanagi, ķīķi, klijas, melnie stārķi un kraukļi.
Ievērojama daļa no konstatētajām sugām, kuras tajās ligzdo, ir īpaši aizsargājamās putnu sugas. No 444 atrastajām ligzdām 22 ligzdās ir konstatēta jūras ērgļu ligzdošana – tas ir ļoti daudz vienā gadā. Tāpat atrastas divas ķīķu ligzdas, 34 mazo ērgļu ligzdas. Īpaši jāuzsver 24 melno stārķu ligzdas, kas ir ļoti daudz. Melnais stārķis ir suga, kurai mēs pastiprinātu uzmanību pievēršam negatīvās skaita dinamikas dēļ," norāda eksperts.
LVM katru gadu vidēji atrod 20 melno stārķu ligzdas, taču tas nenozīmē, ka tās visas ir apdzīvotas. Tika atrastas arī 182 peļu klijānu ligzdas, 42 vistu vanagu ligzdas, 15 zivju ērgļu ligzdas un citas.
Apdraudētās putnu sugas
2021. gadā Latvijas klinšu ērgļu populācija tika vērtēta ap 8–10 pāriem, un tā ir viena no retākajām ligzdojošo putnu sugām Latvijā. Par aktuālo situāciju ornitologs saka: "Situācija 2023. gadā ir līdzīga, klinšu ērgļu populāciju vērtējām ap 8–10 pāriem. Klinšu ērgļu skaits pēdējās desmitgadēs ir būtiski palielinājies.