Šodienas redaktors:
Dace Otomere

Vairāk nekā 160 bērni ar autiskā spektra traucējumiem gaida rindā uz valsts apmaksāto palīdzību (1)

Bērns. Ilustratīvs attēls.
Bērns. Ilustratīvs attēls. Foto: Evija Trifanova/LETA

Lai arī kopš 2024. gada sākumā Latvijā darbojas valsts apmaksāts apmaksāts pilotprojekts psihosociālās rehabilitācijas pakalpojumu nodrošināšanai bērniem ar autiskā spektra traucējumiem (AST), tomēr rindā uz valsts apmaksātu palīdzību gaida 160 bērni.

Pilotprojekts tiek īstenots no šī gada janvāra. Ar piešķirto finansējumu 2024. gadā paredzēts apmaksāt 100 bērniem uzturošo terapiju (ABA terapiju, ergoterapeita, logopēda vai audiologopēda nodarbības) pēc autisma diagnosticēšanas vai aizdomām par AST un agrīnās intervences programmas saņemšanas ārstniecības iestādē.

Bērnu slimnīcas fonda valdes priekšsēdētāja Liene Dambiņa norādīja, ka šobrīd kopš projekta sākuma nodarbības apmeklē 72 bērni, un, viņasprāt, 100 bērnu skaitu izdosies sasniegt. Pilotprojekts ir arī pirmais šāda veida valsts atbalsts, kur līdzekļi novirzīti uzturošajai terapijai, jo Latvijā iepriekš tika ieviesta tikai agrīnā intervence, bet lielākajai daļai bērnu pēc agrīnās intervences ir nepieciešama uzturoša terapija.

Projekts gan ir paredzēts tikai bērniem līdz septiņu gadu vecumam, un tas daudziem vecākiem esot sāpīgs jautājums, jo pēc šī vecumposma ārstniecība nebeidzas. Arī rindas uz valsts apmaksāto palīdzību ir garas. Dambiņa informēja, ka šobrīd par ziedotāju līdzekļiem palīdzību saņem 234 bērni, bet rindā gaida vairāk nekā 160. No pagājušā gada rindā gaidā un joprojām to nav sagaidījuši 68 bērni un šogad tiem nākuši klāt vēl 98 bērni ar AST. Tas liecina par atbalsta trūkumu no valsts puses un nepieciešamību celt vecuma slieksni.

BSF valdes priekšsēdētāja atzīmēja, ka bērniem ar AST nepieciešams atbalsts arī izglītības jomā, kur bērni varētu uzlabot valodas, socializēšanās prasmes. Taču, nesaņemot nepieciešamo atbalstu, bērns izkrīt no sistēmas ārā, un viss panāktais progress, kas sasniegts līdz septiņu gadu vecumam tiek "pazaudēts". Viņa cer, ka nākamajā gadā izdosies ar izglītības nozari runāt arī atbalstu izlgītībā.

Labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS) atzina, ka tikai pēdējos gados sabiedrībā kopumā tiek saprast, kas nepieciešams bērniem ar AST. Viņš norādīja, ka pilotprojekts palīdzēs saprast, kas un kā nepieciešams, kā arī dos argumentus, lai pārliecinātu valdības un parlamenta locekļus par to, ka šāda veida atbalsts ir nepieciešams. "Nevajadzētu nonākt situācijā, ka tas pakalpojums pazūd," pauda Augulis.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu