Gruzijas prezidente Salome Zurabišvili sestdien uzlikusi veto likumam par "ārvalstu ietekmi", kas izraisījis valstī bezprecedenta protestus un Briseles brīdinājumus, ka likums var kaitēt Gruzijas centieniem pievienoties Eiropas Savienībai (ES).
Gruzijas prezidente uzliek veto "ārvalstu aģentu" likumam
"Šodien es uzliku veto Krievijas likumam. Šis likums savā būtībā, savā garā ir Krievijas likums, kas ir pretrunā ar mūsu konstitūciju un visiem Eiropas standartiem un rada šķēršļus Eiropas ceļā," sacīja prezidente.
"Veto ir juridiski pareizs un šodien tiks nodots parlamentam. Likumā nav veicamas nekādas izmaiņas, tam nav vajadzīga nekāda pilnveidošana. Šis likums ir jāatsauc," norādīja Zurabišvili.
Tiesa, valdošajai partijai "Gruzijas sapnis" parlamentā ir pietiekams vairākums, lai pārvarētu prezidentes veto.
Ja arī pēc tam prezidente atteiksies likumu parakstīt, to parakstīs un publicēs parlamenta priekšsēdētājs.
Konstitūcijā nav noteikts termiņš, kādā parlamentam ir jāpārvar veto.
Domājams, "Gruzijas sapnis" varētu galīgā formā apstiprināt likumu jūnija vidū.
Tostarp valdība norādījusi, ka veto mehānisma ietvaros varētu ņemt vērā Rietumu partneru "saturīgās rekomendācijas".
Zurabišvili jau atbildējusi valdībai, ka neiesaistīsies "nekādās manipulācijās, lai to kaut kā padarītu labāku".
Parlamenta otrdien pieņemtais likums paredz, ka nevalstiskajām un plašsaziņas līdzekļu organizācijām, kas saņem vairāk nekā 20% ārvalstu finansējuma, būs jāreģistrējas kā organizācijām, kas "darbojas ārvalsts interesēs". Šī frāze ir vienīgā atšķirība salīdzinājumā ar pagājušajā gadā atsaukto projektu, kurā bija teikts, ka šīm organizācijām jāreģistrējas kā "ārvalstu ietekmes aģentiem".
Gruzijas opozīcija to dēvē par "Krievijas likumu", jo Maskava izmanto līdzīgus tiesību aktus, lai apspiestu neatkarīgos medijus, bezpeļņas organizācijas un aktīvistus, kas kritizē Kremli.
Eiropadomes priekšsēdētājs Šarls Mišels otrdien atgādināja, ka Gruzijai ir "jāievēro tiesiskuma un demokrātijas pamatprincipi", ja tā vēlas pievienoties ES.
Arī Savienotās Valstis ir paudušas nopietnas bažas par šo likumprojektu. Baltā nama preses sekretāre norādīja, ka tas "ir pretrunā demokrātiskajām vērtībām un vēl vairāk attālinātu Gruziju no Eiropas Savienības vērtībām".
Vašingtona paziņoja, ka likumprojekta pieņemšana liks tai fundamentāli pārvērtēt attiecības ar Gruziju.