Tbilisi sestdienas vakarā apmēram 50 000 cilvēku piedalījās protesta mītiņā pret likumu par "ārvalstu aģentiem", ko gatavojas pieņemt Gruzijas parlaments, ziņo aģentūra "Reuters".
Tbilisi 50 000 cilvēku protestējuši pret "ārvalstu aģentu" likumu
Protestētāji no vairākām pusēm devās gājienā cauri pilsētas centram uz Eiropas laukumu, kur notika mītiņš. Cilvēki nesa Gruzijas un Eiropas Savienības (ES) karogus, kā arī lāpas.
BREAKING:
— Visegrád 24 (@visegrad24) May 11, 2024
Huge pro-EU street protest taking place in Tbilisi, Georgia right now.
People are chanting:
“yes to the EU, no to Russia”
🇬🇪🇪🇺 pic.twitter.com/NNF0EF9XkS
Balsojums par likumprojektu trešajā un galīgajā lasījumā paredzēts pirmdien. Opozīcija ieplānojusi protesta akciju pie parlamenta ēkas svētdienas vakarā.
Last n8 Tbilisi pro-democracy protests took over the streets. I’m not an expert on crowdsize but looked like close to 10k of them. We couldn’t access the internet during the period (jammers). The crowd was so orderly & left the streets cleaner than they found it. #GeorgiaProtests pic.twitter.com/mCmBCi6z9f
— Prathap Nair (@TheSunlitWindow) May 11, 2024
Gruzijā notiek masveidīgi protesti pret valdību kopš 9.aprīļa, kad valdošā partija "Gruzijas sapnis" atkārtoti iesniedza parlamentā šī likuma projektu. Tas notika gadu pēc tam, kad tā protestu dēļ bija spiesta atsaukt gandrīz identisku priekšlikumu.
BREAKING:
— Visegrád 24 (@visegrad24) May 11, 2024
Largest street protest in Georgia’s recent history is taking place right now.
Georgian pro-EU protesters have gathered at “Europe Square” to send a simple message.
“We want our future to be with the EU, not Russia”
🇬🇪🇪🇺 pic.twitter.com/otWjvKu5NU
Likumprojekts paredz, ka nevalstiskajām un plašsaziņas līdzekļu organizācijām, kas saņem vairāk nekā 20% ārvalstu finansējuma, būs jāreģistrējas kā organizācijām, kas "darbojas ārvalsts interesēs". Šī frāze ir vienīgā atšķirība salīdzinājumā ar pagājušajā gadā atsaukto projektu, kurā bija teikts, ka šīm organizācijām jāreģistrējas kā "ārvalstu ietekmes aģentiem".
Likumprojekta pretinieki dēvē to par "Krievijas likumu" un norāda, ka likuma pieņemšana kavētu Gruzijai realizēt mērķi pievienoties ES, kas pagājušajā gadā piešķīra valstij sen kāroto kandidātvalsts statusu.
ES, ASV un ANO aicina nepieņemt šo likumu.
Gruzijas prezidente Salome Zurabišvili ir paziņojusi, ka neparakstīs likumu, ja parlaments to pieņems. Valdošajai partijai tomēr ir pietiekami daudz deputātu parlamentā, lai pārvarētu prezidentes veto.