Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis
Iesūti ziņu!

VIDEO Līgatnes dabas taku āpsis Tedijs ticis pie jaunas mājvietas

Raksta foto
Foto: Ekrānuzņēmums no video.

Par godu āpša Tedija jaunajai mājvietai 11. maijā, sākot no plkst. 12, Līgatnes dabas takās gaidāmi dažādi pasākumi, tajā skaitā izzinoša nodarbība par āpša uzvedības paradumiem un nozīmi ekosistēmā kopā ar zvēru pasaules zinātāju Ingmāru Līdaku, aģentūru LETA informēja Dabas aizsardzības pārvaldes komunikācijas speciāliste Maija Rēna.

Apmeklētāji varēs piedalīties radošajās darbnīcās, ieskatīties āpša ēdienkartē un iejusties meža zvēra tēlā.

Līgatnes dabas takās dzīvojošais āpsis Tedijs šomēnes ir pārcēlies uz jaunu māju - daudz plašāku un ērtāku voljēru, kurā būs labāk pamanāms apmeklētajiem.

Tedijs Līgatnes dabas takās ieradās pirms sešiem gadiem maija sākumā kā mazs, mammas pamests āpšu bērns un, pateicoties dabas taku zvērkopju pūlēm, ir izaudzis par pieaugušu, pašapzinīgu un drošu āpsi. Līdzšinējās mājas viņam kļuva par šauru, tādēļ bija jāgādā jauns voljērs, kurā būs ērtāka dzīve gan pašam Tedijam, gan āpsis būs vieglāk apskatāms apmeklētājiem.

Tedijs ir vienīgais Līgatnes dabas takās mītošais āpsis. Labprāt iznāk pastaigā agros rītos un vēlos vakaros. Dienā lielākoties guļ, dažkārt iznāk uz īsu brīdi, lai novērtētu situāciju. Visiem āpšiem ļoti patīk rakt alas, Tedijs to dara ar lielu entuziasmu, nereti sagādājot galvassāpes dzīvnieku kopējiem.

Dalība pasākumā ar Līgatnes dabas taku ieejas biļetēm.

Āpši ir sermuļu jeb caunu dzimtas pārstāvji un ir tuvi radinieki ūdriem, tiņiem (āmrijām), caunām, sermuļiem, seskiem, ūdelēm un zebiekstēm.

Eiropas āpsim ir astoņas pasugas. Āpši ir labi peldētāji un karstās vasaras dienās tiem patīk plunčāties ūdenī.

Par spīti savam tūļīgajam izskatam, āpši ir ļoti spēcīgi dzīvnieki, ar asiem zobiem un stipru sakodienu. Tuvcīņā ar suni, piemēram, medību laikā, āpši lielākoties ņem virsroku un medību suņi var tikt nopietni savainoti.

Meža ekosistēmā āpsis spēlē svarīgu lomu, jo, rokot un kašņājot zemsedzi un augsni, tas veicina organisko vielu apriti un pārveidi, uzlabo augsnes mitruma līmeni un ventilāciju, kā arī iznīcina daudzus kaitēkļus, piemēram, meža maijvaboles, priežu vērpēja kāpurus un kūniņas, priežu pūcītes un citus.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu