Astoņās diennaktīs brīvprātīgie izglābuši vairāk nekā 1200 krupju, aģentūru LETA informēja Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) vecākā komunikācijas speciāliste Ilze Reinika.
Astoņās diennaktīs Latvijā izglābti vairāk nekā 1200 krupju
Lai arī šogad abinieku migrācija sākās netipiski agri, DAP kampaņā "Misija-Krupis. Izglāb princi!" iesaistījās 149 brīvprātīgie. Tie aktīvajā abinieku migrācijas laikā visā Latvijā uz autoceļiem izglāba 1226 krupjus un vēl vairākus simtus citu abinieku, pārnesot tos drošībā no ceļa brauktuves uz ceļa malu. Summējot misijā pavadīto laiku, krupju un citu abinieku glābšanas darbos šogad pavadītas astoņas diennaktis.
Reinika pateicas ikvienam brīvprātīgajam, kas šogad palīdzēja kaut vienam abiniekam droši šķērsot autoceļu. Visticamāk, ka izglābto abinieku skaits dabā ir daudz lielāks par misijas statistiku, jo ne visi dzīvību glābēji kļuva par oficiālajiem brīvprātīgajiem un sniedza ziņas par izglābtajiem "prinčiem.
Krupju migrācija sākas līdz ar siltā laika iestāšanos, ko nevar precīzi iepriekš paredzēt. Šogad abinieku migrācija sākās jau marta beigās, un turpinājās aprīlī. Citus gadus tikai aprīļa vidū vai beigās lēnie krupji mostas no ziemas miega un migrē uz savām nārsta vietām. Taču šogad aprīļa vidū ienāca visvairāk ziņu par masveida migrāciju teju visos apzinātajos migrāciju posmos.
Pasaulē ierasta prakse ir pavasara abinieku migrācijas laikā piesaistīt brīvprātīgos abinieku glābšanai autoceļu tuvumā. Arī Latvijā jau trešo gadu brīvprātīgie apseko identificētos kritiskos punktus uz autoceļiem. Misija vienā vietā var notikt pat vairākas nedēļas, kuru laikā pārsvarā vakarā pēc saulrieta jāapseko noteiktais ceļa posms, un jāpalīdz abiniekiem šķērsot to dzīvībai bīstamais autoceļa posms, kā arī jāsniedz dati par migrācijas laikā novēroto.
Papildus sākotnēji DAP jau zināmajām vietām ar sabiedrības līdzdalību pāris gadu laikā apzināti vēl vairāki desmiti krupju migrācijas vietu visos reģionos, kas šķērso autoceļus. Tādejādi brīvprātīgie šogad glābšanas darbiem varēja izraudzīties kādu no 50 kritiskajiem punktiem.
Misijas izskaņā līdz 26.maijam Rīgas Nacionālajā zooloģiskajā dārzā skatāma kampaņas "Misija- krupis. Izglāb princi!" izstāde. Tā atgādina, ka misijā piedalīties var ikviens, jo darbs nav grūts, taču atbildīgs. Gan izstādē, gan vietnē "www.daba.gov.lv/lv/misija-krupis" sniegtā informācija noderēs ikvienam, jo krupja mūžs ir ilgs, migrācijas ceļi nemainās un skaidri zināms, ka jau apzinātajos 50 ceļa posmos palīdzība būs nepieciešama arī nākamgad.
Katru gadu uz Latvijas autoceļiem tiek sabraukti tūkstošiem abinieku. Arī Latvijā abinieki ir nokļuvuši dabas ekspertu uzmanības lokā, jo parastā krupja izdzīvošanas sekmes gadu no gada samazina ne vien piemērotu dzīvotņu izzušana, bet arī cilvēka tieši radītie šķēršļi to izdzīvošanai - autoceļi.
Kampaņas mērķis ir samazināt uz autoceļiem bojāgājušo krupju skaitu ar aktīvu sabiedrības līdzdalību, aktīvajā migrācijas laikā palīdzot tos pārnest pāri ceļam drošībā jau identificētajos autoceļu posmos.