Šodienas redaktors:
Marina Latiševa

FOTO un VIDEO Gruzijā cilvēki masveidā turpina iziet ielās, protestējot pret "Krievijas likumu" (1)

Raksta foto
Foto: AFP/SCANPIX

Gruzijā arī aizvadītajā naktī turpinājās daudzskaitlīgie protesti, šīs parlamentam lemjot par asi nosodīto "ārvalstu aģentu" jeb tā dēvēto Krievijas likumu. Protesti pret valdību notiek kopš 9. aprīļa, kad valdošā partija "Gruzijas sapnis" atkārtoti iesniedza parlamentā šī likuma projektu. Tas notika gadu pēc tam, kad tā protestu dēļ bija spiesta atcelt gandrīz identisku priekšlikumu.

Eiropas Savienība (ES) nosodīja policijas rīcību iepriekšējā naktī, kad tā izmantoja asaru gāzi un gumijas lodes pret protestētājiem.

Parlamentā otrajā lasījumā šodien par likumprojektu nobalsoja 83 deputāti, bet pret balsoja 23. "Gruzijas sapnis" paziņojis, ka vēlas panākt likumprojekta parakstīšanu līdz maija vidum.

Lai likumprojekts kļūtu par likumu, tas jāizskata parlamentam trīs lasījumos un tas jāparaksta valsts prezidentei. Trešais balsojums parlamentā gaidāms tuvākajās dienās.

Gruzijas prezidente Salome Zurabišvili ir paziņojusi, ka neparakstīs šo likumprojektu, ja parlaments to apstiprinās. Valdošajai partijai tomēr ir pietiekami daudz deputātu parlamentā, lai pārvarētu prezidentes veto.

Likums paredzētu, ka nevalstiskajām un plašsaziņas līdzekļu organizācijām, kas saņem vairāk nekā 20% ārvalstu finansējuma, būtu jāreģistrējas kā organizācijām, kas "darbojas ārvalsts interesēs". Šī frāze ir vienīgā atšķirība salīdzinājumā ar pagājušajā gadā atsaukto projektu, kurā bija teikts, ka attiecīgajām grupām jāreģistrējas kā "ārvalstu ietekmes aģentiem".

Likumprojekta pretinieki dēvē to par "Krievijas likumu" un apgalvo, ka likuma pieņemšana kavētu Gruzijai realizēt savu mērķi pievienoties Eiropas Savienībai (ES), kas pagājušajā gadā piešķīra valstij sen kāroto kandidātvalsts statusu.

ES ir aicinājusi Tbilisi nepieņemt šo likumprojektu, norādot, ka tas ir pretrunā demokrātiskajām reformām, kas valstij jāveic, lai virzītos uz dalību ES. Eiropadomes prezidents Šarls Mišels norādījis, ka likumprojekts attālina Gruziju no ES, nevis pietuvina tai.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu