Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Igauņiem piegādās drukātu pamācību, kā rīkoties ārkārtas situācijās

Raksta foto
Foto: Päästeamet/Facebook

Teju 600 000 Igaunijas mājsaimniecību drīzumā saņems pamācību, kā rīkoties krīzes situācijā, vēsta Latvijas Radio. 

Igaunijas Glābšanas dienests ir izveidojis rokasgrāmatu, kurā ir izskaidrots, kā parūpēties par savu un tuvinieku drošību ārkārtas vai militāras krīzes situācijā.

Rokasgrāmatā skaidrots, kā iedzīvotājiem būtu jārīkojas, atskanot trauksmes sirēnām, evakuācijas laikā vai meklējot patvērumu.

Laikā no 30. aprīļa līdz 30. jūnijam rokasgrāmatas izsūtīs 581 tūkstotim Igaunijas mājsaimniecību, taču tā būs pieejama arī internetā.

Savukārt Latvijā Aizsardzības ministrijas sagatavotais "72 stundu" buklets par rīcību apdraudējuma situācijās ir papildināts ar informāciju par rīcību kara gadījumā, pamatā iekļaujot iepriekš jau publiski izskanējušus padomus.

Aizsardzības ministrijas vadība vēsta, ka aizsardzības nozares portālā pieejamais "72 stundu" buklets kopš pagājušās nedēļas ir papildināts ar vairākām lappusēm par rīcību kara gadījumā un ģimenes rīcības plānu krīzes situācijai. Maijā paredzēts publiskot detalizētāku sabiedrībai paredzētu materiālu par rīcību kara gadījumā.

Piemēram, ģimenes rīcības plānā ieteikts vecākiem kopā ar bērniem uzzīmēt evakuācijas ceļu no savām mājām līdz pašvaldību civilās aizsardzības plānos nozīmētajām pulcēšanās vietām.

Attiecībā uz rīcību kara gadījumā bukletā minēts, ka artilērijas vai aviācija apšaudes gadījumā jāievēro "vismaz divu sienu" princips - iekštelpās meklēt patvērumu vismaz divu sienu attālumā no ārsienas. Ārpus telpām apšaudes gadījumā jāmeklē aizsegs no šķembām - aiz automašīnām, ēkām un citiem šķēršļiem. Ja iespējams, jāmeklē patvērums tuvākajā mājas pagrabā vai mūra ēkā.

Bukletā iekļauta arī septiņi ieteikumi par rīcību kodolapdraudējuma gadījumā, piemēram, ja cilvēks atrodas ārpus telpām, kad notiek detonācija, pēc iespējas īsākā laikā jānoslēpjas no sprādziena aiz visa, kas varētu nodrošināt aizsardzību. Jādodas iekšā tuvākajā ēkā un, ja iespējams, jāizvēlas dzelzsbetona vai ķieģeļu ēka. Eksperti iesaka pēc tam rīkoties tāpat kā ķīmiska uzbrukuma gadījumā - atbrīvoties no apģērba un nomazgāt ķermeni ar ziepēm un ūdeni.

Bukletā uzsvērts - pat ja karadarbības rezultātā īslaicīgi tiktu zaudēta kontrole pār daļu no teritorijas, aizsardzības resors turpināšot valsts aizsardzību, izrādot pretestību tik ilgi, kamēr tiks atjaunota valsts teritoriālā vienotība.

Ja cilvēks nonāk okupētā teritorijā, tad ieteicams evakuēties uz to valsts daļu, kuru kontrolē NBS, nesadarboties ar okupācijas varu, nepiedalīties tās organizētajos publiskajos pasākumos, nepiedalīties nelikumīgās vēlēšanās, referendumos vai tautas nobalsošanās.

15.jūnijā aizsardzības resors 14 pašvaldībās organizēs informatīvus pasākumus, kuros informēs par rīcību krīzes situācijās.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu