Saziņas vietni "Telegram" pēdējos gadus Krievija arvien biežāk izmanto potenciālo spiegu un kaitnieku vervēšanai. VDD analīze liecina, ka Krievijas specdienestu pārstāvji šo platformu izmanto tiešai personu uzrunāšanai, piedāvājot par naudu veikt noteiktus uzdevumus.
Fiksēti gadījumi, ka sākotnēji tiek izteikti nekonkrēti piedāvājumi par samaksu veikt dažādus "vienkāršus darbus" sludinājumu un cita veida "Telegram" saziņas grupās.
Daļēji jau pabeigta izmeklēšana par "Telegram" tīklu, ko bija izveidojis 20 gadus vecais Martins Griķis. Viņš, strādādams Krievijas specdienesta uzdevumā, piesaistīja 23 gadīgo Sergeju Hodonoviču, kurš gan pilsētvidē zīmēja grafiti, lai radītu iespaidu par šķietamu atbalstu Krievijas agresijai, gan ieguva ziņas par NBS Gaisa spēku bāzi.
"Tas ir paņemt fotoaparātu, noīrēt mašīnu un aizbraukt kaut kur fotografēt. Pirmšķietami nekas drausmīgs no malas neliekas. Mums ir pilna Vecrīga, kas fotografē, bet [svarīgs] mērķis, kāpēc jūt to darāt.
Ja mēs runājam par apsūdzībām, tad tā ir militāro objektu izpēte, kas ir viens no interešu lokiem Krievijas Federācijai. Tas nekad nav zudis un gan jau nezudīs," stāsta Griķa un Hodonoviča lietas prokurors Salvis Skaistais.
Ģriķim un Hodonovičam uzdevumu došana, instruktāža un norēķini notikuši attālināti. Par darbu piesolīti 400 eiro. Maksājumi notikuši kriptovalūtā, pēc tam konvertēti eiro.
"Puiši meklēja iespējas, kādā veidā pelnīt, un iekrita, varētu tā teikt, jeb tika ievilkti šajā pasākumā," saka prokurors. Lietā kā uzdevumu devējs no Krievijas puses izgaismojies kāds "Aleksandrs". Izmeklēšanā noskaidrots, ka šī persona ir Krievijas Federācijas bruņoto spēku Galvenās izlūkošanas pārvaldes darbinieks.