Pēc premjerministra Roberta Fico sabiedrotā uzvaras prezidenta vēlēšanās pār viņa demokrātiski noskaņoto pretinieku Slovākijas virzība uz autokrātisku pārvaldi paātrināsies, paverot ceļu jauniem centieniem pakļaut medijus, tiesas un uzņēmējdarbību valdošās partijas kontrolei, ziņo LETA+ sadarbībā ar "Visegrad Insight".
Fico tuvā sabiedrotā Petera Pellegrīni panākumi prezidenta vēlēšanās apliecināja, ka lielākā daļa sabiedrības atbalsta valsts pašreizējo virzību, ko aizsāka Roberta Fico (partijas "Smer") ceturtā valdība. Viņa koalīcija ar partiju "Hlas" un nacionālistu partiju SNS īsteno dziļas pārmaiņas gan iekšējās varas struktūrās, gan ārpolitikā.
Pēc Slovākijas parlamenta vēlēšanām 2023.gada decembrī Eiropas Parlaments (EP) pieņēma rezolūciju, kurā pauda bažas par tiesiskumu Slovākijā: "Eiropas Parlamenta deputāti kritizē jauno valdību par virkni satraucošu reformu priekšlikumu un brīdina par premjerministra polarizējošo valodu," paziņoja EP.
Rezolūcijā kritizētas izmaiņas kriminālkodeksā, reformas, kas ietekmē trauksmes cēlēju aizsardzību, specializētās prokuratūras likvidācija un paustas bažas par plānotajām reformām, kas ietekmēs sabiedrisko raidorganizāciju un mediju brīvību valstī. EP deputāti arī nosodīja šķeltnieciskos izteikumus un plānus pieņemt jaunus tiesību aktus attiecībā uz pilsoniskās sabiedrības organizācijām.
Referendums par valdību
2024.gada aprīlī notikušās prezidenta vēlēšanas būtībā kalpoja kā referendums par šīm pretrunīgi vērtētajām pārmaiņām Slovākijas sabiedrībā, un to rezultāti bija labvēlīgi valdošajai koalīcijai. Vēlētāji pārsvarā atbalstīja Roberta Fico ilggadējā sabiedrotā Petera Pellegrīni argumentus, noraidot prorietumnieciski noskaņotā diplomāta un bijušā ārlietu ministra Ivana Korčoka opozīcijas piedāvājumu. Peters Pellegrīni ieguva 53% balsu un 15.jūnijā kļūs par jauno valsts vadītāju.