Valsts mežzinātnes institūts “Silava’’ ir viena no vadošajām zinātniskajām institūcijām Ziemeļeiropā, kas darbojas meža jomā. Institūta direktors, mežzinātņu doktors Jurģis Jansons, atbildot uz jautājumiem, kas interesē ne tikai profesionālus mežkopjus, vērtē šī brīža situāciju.
Vai meži Latvijā ir apdraudēti? Vai tie klimata pārmaiņu, ciršanas, kaitēkļu dēļ varētu izzust?
Nē, protams, meži nav apdraudēti. Cilvēki ir vairāk apdraudēti – gan valstī kopā, gan atsevišķos tās reģionos un mazpilsētās tie zūd un varbūt izzudīs ātrāk nekā meži.
Meži Latvijā vienmēr bijuši, ir un būs.
Mežs, labā nozīmē, ir agresīva ekosistēma, kas ātri, aptuveni 5-15 gadu laikā, pārņems jebkuru cilvēka pamestu teritoriju, ieskaitot māju jumtus – esam konstatējuši, ka arī uz tiem var izaugt 5 metrus augsti koki. Tas, ka mežā nomainās kokaudze, no vecas kļūstot par jaunu, ir absolūti dabisks process jeb atjaunotne. Piemēram, 1967. un 1969. gada vētrās divās diennaktīs vējš nogāza tik meža, cik Latvijā cilvēki mūsdienās nocērt divos gados. Un daba toreiz ne veica, ne prasīja kaut kādu “ietekmes uz vidi novērtējumu”! Tagad tur, postījumu vietās, ir 50 gadus vecas audzes. Un tikai meža vēsturnieki var zināt, ka tur bijusi tāda dabas stihija. Mežs ir vietā, kokaudzes ir nomainījušās un izaugušas.