"Nav tā, ka šī biedrība pārstāv pilnīgi visus Ikšķiles novada iedzīvotājus. Atceramies to, nav tā. Trapiņa kungs, mēs viņu pasaucām pie galda, kaut arī mums bija pilnīgākais pārsvars, mums ir 51%. Mēs varētu pilnīgi valdīt un skaldīt. Bet nē, mēs vēlamies, lai Ikšķiles novads arī attīstītos," sacīja Ogres mērs Helmanis.
Apakškomisijas priekšsēdētājs Valdis Maslovskis (ZZS) skaidro, ka deputāti pašlaik uzklausa dažādu novadu iedzīvotājus, lai izprastu viņu motivāciju atšķelties. Ne visur esot tik daudz pretrunu kā Ogres novadā:
"Kā jūs šodien redzējāt, šī bija tāda ilga un mazliet emocionāla [sēde]. Attiecībā uz Mārupes-Babītes novadu tur pavisam cita noskaņa bija. Tur gan iedzīvotāju iniciatīva, gan novada vadība ir vienisprātis."
Koalīcijas partijās atzīmē, ka laika ir ļoti maz nopietnām izmaiņām. Kā sacīja viens no deputātiem, pēc precībām apvienot mantu bija vieglāk, nekā to būs šķiroties dalīt.
Tomēr vismaz atsevišķas izmaiņas gribētu panākt valdības partija Zaļo un zemnieku savienība. Piemēram, atteikties no normas, kas liek vairākām valstspilsētām līdz 2029. gadam apvienoties ar novadiem.
"Mums ir vēstules no Ventspils, Ventspils novada, no Jelgavas novada, no Jelgavas, no Augšdaugavas novada par to, ka viņi nevēlas apvienoties. Es domāju, ka šo normu svītrot nebūtu grūti, jo šobrīd jau viņi dzīvo atsevišķi," pamato Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldību komisijas priekšsēdētājs Oļegs Burovs (GKR).
No valstspilsētu un apkārtējo novadu apvienošanas grib atteikties arī opozīcijā esošā Apvienotā saraksta deputāti, kuri ir visaktīvākie novadu reformas pārskatītāji.
Viņi šonedēļ arī iesniedza grozījumus likumā, lai Garkalnes pagastu pievienotu Ādažiem un izveidotu vairākus jaunus novadus.
Likuma atvēršanai gatavojas arī opozīcijā esošā Nacionālā apvienība, kura pašlaik aptaujā partijas nodaļas, lai uzzinātu biedru intereses novadu robežu grozīšanā.
Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs aicinājis nepārsteigties ar administratīvi teritoriālās reformas labošanu. Viņaprāt, domēm vispirms vajadzētu nostrādāt vienu vai divus termiņus. Jāatzīmē, ka nākamais novadu reformas izvērtējums ir paredzēts vien 2026.gadā, bet ne visi Saeimā gatavi tik ilgi gaidīt.
VIDEO: Raidījuma "De Facto" sižets