Precīzu skaitu vienmēr ir grūti pateikt - kāds nomirst, kāds piedzimst. Un tas skaits mainās, un tādu lielu baru jau pārskaitīt arī nevar, pa lielu gabalu pārskaitīt nevar. Bet nu regulāri es to daru. Šobrīd ir simts taurgovis. Nedaudz zem simts savvaļā dzīvojošie zirgi," saka Liepa.
Pret apzīmējumu "savvaļas" iebilst gan Dabas aizsardzības pārvalde, gan Zemkopības ministrija.
Tā norāda – tie ir selekcionēti un uzskatāmi par cilvēka turētiem dzīvniekiem. Par taurgovīm dēvē Hekes šķirnes liellopus, bet zirgu šķirne ir "Konik Polski".
Eiropas Savienība nevienai valstij nav ļāvusi Hekes liellopus iekļaut savvaļas dzīvnieku kategorijā. Un uz tiem attiecas tās pašas prasības, kas uz citiem cilvēku turētiem dzīvniekiem, taču tās te netiek ievērotas.
No Liepas teiktā saprotams, ka viņš vēlētos, lai mainītu dzīvnieku statusu uz "savvaļas", kas, viņaprāt, neprasītu viņam dzīvniekus reģistrēt, veikt analīzes, ārstēt un aizvākt kritušos.
"Šobrīd ierobežotās platībās tiek turēti savvaļas dzīvnieki (mežacūkas, brieži u.c.), tāpat zooloģiskajos dārzos var aplūkot dažādus savvaļas sugu pārstāvjus, bet arī šie dzīvnieki saskaņā ar Dzīvnieku veselības tiesību aktā doto definīciju ir cilvēka turēti dzīvnieki un uz tiem attiecas turēto dzīvnieku veselības, dzīvnieku reģistrācijas un identifikācijas un novietņu reģistrācijas prasības," raidījumam "De Facto" norāda Zemkopības ministrijā.
Lūgums par izmaiņām izteikts no vairākiem dzīvnieku īpašniekiem. Tomēr prasību brīvlaišanai nepiekrīt ne Dabas aizsardzības pārvalde, ne Zemkopības ministrija. Arī citās Eiropas Savienības valstīs nav veikti šādi izņēmumi.
Un Zemkopības ministrija uzsver, ka Eiropas Savienības regulējuma neievērošana var negatīvi ietekmēt visu lauksaimniecības nozari, jo īpaši – dzīvnieku un to produktu pārvietošanu dalībvalstīs. Tādēļ pareizais virziens būtu meklēt iespējas panākt, lai dzīvnieku īpašnieki ievērotu uzliktos pienākumus. Iepriekš šāda veida diskusijas ir bijušas, taču nesekmīgas.
VIDEO: Raidījuma "De Facto" sižets