Nikuļceva norāda, ka iepriekš līdzīgi likuma grozījumi bija pieņemti arī Ukrainā. Venēcijas komisija iepriekš bija aicinājusi izslēgt privātās skolas no valodas prasībām, un Ukraina to ir izdarījusi.
Bērnu likumiskais pārstāvis Tengizs Džibuti tiesas sēdē sprieda, ka saliedēt sabiedrību esot iespējams ar izpratini par kopīgām vērtībām un mazākumtautību piederības sajūtu, kuru "iespējams panāk, vien izrādot cieņu pret mazākumtautībām".
Viņš uzskata, ka pašreizējā valsts integrācijas politika ir vērsta nevis uz dažādu etnisko grupu sadarbību un saliedētību, bet gan uz mazākumtautību interešu un savas identitātes saglabāšanas neievērošanu. Viņaprāt, valsts ar apstrīdēto normu ir gājusi pāri pieļaujamajai strīpai.
Džibuti akcentēja, ka valsts valodas lietošana ir svarīga un pareiza. Arī viņš, piedaloties tiesas sēdē, runā latviešu valodā, bet atšķirība starp valodas lietošanas prasmi un valodas izmantošanu mācību procesā esot acīmredzama.
Saeimas pārstāvis tiesas debatēs pauda nostāju, ka tiesvedības laikā iegūtā informācija un viedokļi kopumā apstiprina apstrīdēto izglītības normu atbilstību Satversmei, pretēji pieteikuma iesniedzēju norādītājam.
ST šodien lietu pabeidza skatīt. Sagaidāms, ka nolēmums lietā tiks pasludināts 16.maijā plkst.11.
Izglītības likuma 9.panta 1.1 daļa nosaka, ka privātajās izglītības iestādēs vispārējo izglītību un profesionālo izglītību pamatizglītības un vidējās izglītības pakāpē iegūst valsts valodā.
Ar 2022.gada 29.septembra likuma "Grozījumi Izglītības likumā" paredzēts izslēgt Izglītības likuma 9.panta otrās daļas 2.punktu, 38.panta otrās daļas 1.punktu un 41.pantu.