Lielākoties sabiedrības daļa, ko mēdz dēvēt par “zaļajiem”, kā arī visu veidu sabiedriskās organizācijas, kas nodarbojas ar dabas aizsardzību, un valsts struktūras privāto mežu īpašnieku mēdz uztvert kā traku veci ar zāģi, kuram rūp tikai bizness. Latvijā nav jāizgudro velosipēds, lai sabalansēti sargātu dabu un attīstītu ekonomiku, jo Eiropā ar to nodarbojas jau sen, vēl kopš 20.gs sākuma, un visai veiksmīgi. Idejai par brīvprātīgu privāto mežu nodošanu dabas aizsardzībai vispirms ir nepieciešama sabiedrības uztveres maiņa, kurā vienlīdz svarīga kā dabas sargāšana būs arī meža īpašnieka interešu ievērošana.
“Pretēji vispārpieņemtajam viedoklim, ka dabas aizsardzības teritorijas un rezervāti vēsturiski veidojušies tikai valsts īpašumā esošās zemēs, privātie zemju un mežu īpašnieki gan ASV, gan Eiropā bijuši aktīvi ar savām brīvprātīgām iniciatīvām jau kopš 19. gadsimta beigām, kas uzskatāms par sākumu konceptam “dabas aizsardzība”,” stāsta Latvijas Mežu īpašnieku biedrības pārstāve Zelma Magazniece.
“Brīvprātīga privāto zemju un mežu novēlēšana dabas aizsardzībai nav jauns trends, bet gan labi zināma prakse ar vairāk nekā 100 gadus senām tradīcijām.
Paralēli dabas aizsardzības idejām attīstījās arī mežu zinātne un izpratne par atbildīgu mežu apsaimniekošanu. Šis vēstures posms bija brīdis, kad cilvēki sāka apzināties, ka nocirsto vietā ir jāstāda jauni kociņi pienācīgā apjomā un kvalitātē jeb, kā mūsdienās teiktu, – ievērojot visus ilgtspējības principus. Ne velti
daudzus arvien pārsteidz fakts, ka Latvijā 1920. gadā bija daudz mazāks mežainums nekā šobrīd, kad mežu platība ir palielinājusies vairāk nekā 2 reizes!”
Eiropā jau gadu desmitiem darbojas dažādi valsts un nevalstisko organizāciju atbalstīti modeļi un iniciatīvas, kurās privātie mežu saimnieki nodot un dažkārt pat uzdāvina savu mežu sabiedrībai, valstij vai sabiedriskajām organizācijām, par velti, bez atlīdzības, lai tajos ierīkotu dabas aizsardzības teritorijas. “Visbiežāk šāda prakse novērota valstīs ar salīdzinoši mazu mežainumu un tur, kur meži nav svarīga tautsaimniecības komponente, piemēram, Nīderlandē, Beļģijā, Vācijā,” skaidro Magazniece, kura ir arī neliela meža īpašuma saimniece, ar mežkopja izglītību.