Šodienas redaktors:
Dace Otomere

Sākta iniciatīva bērnībā seksuāli izmantotu cilvēku atbalstam

Raksta foto
Foto: TORWAISTUDIO/Shutterstock

Lai radītu telpu bērnībā piedzīvotās seksuālās izmantošanas pieredzes pārrunāšanai un ļautu upuriem tikt sadzirdētiem, biedrība "Centrs Dardedze" kopā ar vairākiem seksuālu izmantošanu piedzīvojušiem cilvēkiem sāk iniciatīvu "Drošā telpa", aģentūru LETA informēja biedrības pārstāve Anda Avena.

Iniciatīvas vēstnese ir aktrise Inga Tropa, kura bērnībā piedzīvojusi seksuālu izmantošanu. Viņa atzīst, ka ir svarīgi meklēt atbalstu un runāt arī ar citiem, kuri guvuši šādu pieredzi, lai iegūtu to palīdzību, kas tik ļoti pietrūkusi bērnībā.

"Lai cik ilgs laiks pagājis kopš traumatiskās pieredzes, ir svarīgi meklēt šo atbalstu un kāpt ārā no visām tām prāta un emociju konstrukcijām, kuras mūs pašus ir ieslodzījušas. Mēs varam arī nerunāt un vienkārši būt līdzās, jo katrs mazākais solītis ved uz veselumu," viņa norāda.

Pirmā tikšanās paredzēta 13.maijā plkst.18 tiešsaistē. Tajā "Centra Dardedze" pārstāve Laila Balode pastāstīs par tēmu "Nospiedums. Bērnības traumas ietekme uz pieaugušā dzīvi", kā arī dalībniekiem būs iespēja dalīties idejās par turpmāko grupas darbību, formu un apspriežamajām tēmām.

"Centra Dardedze" valdes locekle Agnese Sladzevska skaidro, ka bērnu seksuāla izmantošana ir šķietami neredzams vardarbības veids. Nereti par to negribas ne domāt, ne runāt un to piedzīvojušais nereti paliek viens ar savām tumšākajām bērnības atmiņām, taču ir svarīgi sajust, ka cilvēks ar šādu pieredzi nav viens.

"Ikdienā mūsu psihologi daudz strādā ar bērniem, kuri piedzīvojuši seksuālu izmantošanu, taču atbalsts nepieciešams arī pieaugušā vecumā - mēs varam dot cilvēkiem balsi un teikšanu par to, kas notika un kas viņiem ir patiešām nepieciešams. Ar šo iniciatīvu gribam likt pamatus izdzīvotāju kustībai, kura apvienotu pieaugušos ar šādu pieredzi," skaidro Sladzevska.

Daudzi bērnībā seksuālu izmantošanu piedzīvojušie pieaugušie tikai pēc daudziem gadiem apzinās notikušo un ne vienmēr ir gatavi uzreiz vērsties pēc profesionāla atbalsta. Viņi meklē citu cilvēku pieredzi internetā vai vēršas pie sabiedrībā pazīstamām personām, kuras atklāti runā par pārdzīvoto, lai pastāstītu savu stāstu vai iegūtu atbildes uz jautājumiem, tāpēc jaunā kustība būs veids, kā satikt "savējos", tikt saprastam un sadzirdētam.

Pieteikties iespējams, rakstot uz e-pastu "drosatelpa@centrsdardedze.lv" līdz 8.maijam. Kustība paredzēta pieaugušām sievietēm un vīriešiem, kuri piedzīvojuši jebkāda veida seksuālu izmantošanu savā bērnībā un vēlas palīdzēt sev un citiem izdzīvotājiem.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu