Cilvēka un meža attiecībām cauri gadsimtiem ir bijusi nepārdomāti intensīvas izmantošanas vēsture. Jāpieliek lielas pūles, cenšoties līdzsvarot sociālās, dabas saglabāšanas un ekonomiskās intereses. Vai vispār iespējama mežsaimniecība, kurā ieguvēji ir visi?
Tradicionāli reģionos ar augstu vispārējo kultūru mūsdienās ir arī augstāks mežsaimniecības līmenis. Tas izpaužas ilgtspējīgā meža platību apsaimniekošanā un racionālākā meža resursu izmantošanā. Viens no piemēriem ir Zviedrija. Bija laiks, kad Zviedrijas dienvidos koki bija nepietiekams resurss, līdz 1920.gadā pieņemtais Mežsaimniecības likums situāciju mainīja. Tika mainīta saimniekošanas filozofija, jo mežam nav tikai ekonomiskais aspekts. Tā ir krietni sarežģītāka, savstarpēji ar sabiedrību cieši saistīta saimniekošanas sistēma, par ko pastāstīja Sodra Forest Latvia pārstāvis Žanis Bacāns. Arī Latvija ir piedzīvojusi meža platību dubultošanos pēdējo 100 gadu laikā. Un kopā ar attieksmes maiņu pret mežsaimniecību kopumā mēs varam vilkt paralēles starp divām valstīm.
“Sodra Forest Latvia ir SODRA grupas uzņēmums, kas specializējas mežkopībā un nodrošina ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu visā Latvijā,” stāsta Bacāns. “Taču pieeja saimniekošanai un vērtību uztvere, kā arī attieksme pret vidi, sabiedrību un ekonomisko aspektu mums ir tāda pati kā mātes uzņēmumam Zviedrijā.”
SODRA uzņēmumu grupa ir viens no lielākajiem meža apsaimniekotājiem Latvijā, pārvaldot kopumā 135 889 ha zemes īpašumu, no kuriem meža zeme ir 112 768 ha.