Nacistu ideoloģijā nebija vietas slimajiem un vājajiem, tāpēc vairāk nekā 30 000 tuberkulozes slimnieku piespiedu kārtā ievietoja "ārstēšanas" iestādēs, kur viņi bija nolemti nāvei no bada vai medikamentu pārdozēšanas.
Ir arī zināms, ka koncentrācijas nometnēs nacistu ārsti veica dažādus antihumānus eksperimentus ar ieslodzītājiem ebrejiem, tostarp daudz tika pētīta arī tuberkuloze.
Nelsons Mandela saslima cietumā
Pirmais Dienvidāfrikas prezidents, kas bija ievēlēts vienlīdzīgās demokrātiskās vēlēšanās, Nelsons Mandela (1918 – 2013), cietumā bija pavadījis 27 gadus. Viņš tika ieslodzīts par to, ka cīnījās pret aparteīda jeb rasu segregācijas politiku šajā valstī.
Ieslodzījumā Mandela saslima ar tuberkulozi. Tas notika 1988. gadā, kad viņš atradās Polsmūras cietumā. Par laimi, tā nebija pret zālēm rezistenta tuberkuloze, un viņš tika izārstēts četros mēnešos. Tuberkuloze tika apstādināta un nepaspēja progresēt līdz bīstamākām stadijām.
Pēc atbrīvošanas no cietuma 1990. gada 11. februārī Mandela un viņa partija uzsāka sarunas, kas noveda pie vēsturiska lēmuma par aparteīda politikas izbeigšanu. Savukārt vēl pēc četriem gadiem notika demokrātiskās vēlēšanas, kurās viņš uzvarēja.
Tuberkuloze ir tikusi aprakstīta jau Senajā Ēģiptē, savukārt 18. un 19. gadsimtā šīs slimības izplatība sasniedza teju epidēmijas līmeni un bija viens no izplatītākajiem nāves cēloņiem līdz pat 20. gadsimta sākumam.
Jaunākie pieejamie dati par saslimstību ar tuberkulozi Eiropā liecina, ka 2021. gadā Latvija bija ceturtajā vietā starp Eiropas Savienības (ES) un Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) valstīm – aiz Rumānijas, Lietuvas un Portugāles. Saslimstība ar tuberkulozi Latvijā ir gandrīz divas reizes augstāka nekā vidēji ES/EEZ valstīs, proti, vidēji 2021. gadā Eiropā saslimstība uz 100 000 iedzīvotāju bija 7,4, kamēr Latvijā 13,8.
Tikmēr Slimību kontroles un profilakses centra provizoriskie dati liecina, ka 2023. gadā reģistrēti 347 tuberkulozes gadījumi jeb 18,4 uz 100 000 iedzīvotāju. Salīdzinot ar 2022. gadu, pieaugums ir 8%, savukārt, salīdzinot ar 2021. gadu, 33%.