Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis
Iesūti ziņu!

VIDEO un FOTO Cietušie arī Latvijā. Ukrainā aizturēti telefonkrāpnieki, kas solījuši atgūt iepriekš izkrāptus līdzekļus

Raksta foto
Foto: Ukrainas Nacionālā policija

Valsts policijas (VP) Kibernoziegumu apkarošanas pārvalde kopā ar Ukrainas tiesībsargājošām iestādēm atklājusi telefonkrāpšanu shēmu, ko īstenojusi starptautiska organizēta noziedzīga grupa no Zaporižjas apgabala Ukrainā, informē VP.

Šā gada 11. martā līdz ar organizētāju aizturēšanu noziedznieku darbība tika pārtraukta. Cietušajiem kopumā nodarītie zaudējumi vēl tiek apzināti, jo grupa darbojusies ilgi un apkrāpusi dažādu Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņus, tai skaitā Latvijas valstspiederīgos.

VP Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes (GKrPP) Kibernoziegumu apkarošanas pārvaldes amatpersonas bija konstatējušas pēdējā laika telefonkrāpšanu tendenci.

Proti, krāpnieki arvien biežāk uzdevās par "ekspertiem" un dažādu institūciju pārstāvjiem, kas piedāvāja atgūt iepriekš izkrāptus līdzekļus, ko iedzīvotāji bija zaudējuši, iesaistoties viltus investīciju platformās.

Lai iegūtu iedzīvotāju uzticību, krāpnieciskā zvanu centra operatori jeb telefonkrāpnieki izdomāja dažādus argumentus, piemēram, ka viņi ir tie īstie speciālisti, kuri tiešām palīdzēs atgūt naudu, ka viņi strādā advokātu birojos un ir ar lielu pieredzi šajos jautājumos.

Video: Ukrainā aizturēti krāpnieciska zvanu centra dalībnieki

Noskaidrots, ka zvanītāju rīcībā tiešām bija datu bāze ar klientiem, kuri iepriekš cietuši no investīciju krāpšanām.

Noziedznieki runājuši krieviski un sazvanītajiem Latvijas valstspiederīgajiem prasījuši samaksāt norādīto naudas summu, lai tādā veidā it kā segtu viņu "pakalpojumus". 

Diemžēl daudzi Latvijas valstspiederīgie uzticējās šiem "speciālistiem", samaksāja par pakalpojumu, bet tika apkrāpti atkārtoti.

VP GKrPP Kibernoziegumu apkarošanas pārvalde izveidoja apvienotu izmeklēšanas grupu (JIT) ar Ukrainas tiesībsargājošām iestādēm, un intensīvas sadarbības rezultātā likumsargi pārtrauca šīs noziedzīgās grupas darbību, kas bija noorganizējusi un vadīja zvanu centra darbu.

Kopumā Zaporižjas apgabalā tika veiktas 14 kratīšanas, aizturētas un apcietinātas trīs personas, bet par aizdomās turētām atzītas četras personas.

Raksta foto
Foto: Ukrainas Nacionālā policija

Veicot kratīšanas, likumsargi izņēma zvanu centrā izmantotu tehnisko aprīkojumu, portatīvos datorus, mobilos telefonus, dokumentus, maksājumu kartes un citus priekšmetus, kas apliecina grupas dalībnieku noziedzīgo darbību.

Šobrīd aktīvi tiek veiktas izmeklēšanas darbības, nolūkā identificēt visu personu loku, kas kļuvušas par cietušajiem šīs organizētās noziedzīgās grupas darbības dēļ. Veiksmīgā starptautiskā sadarbība, kuras rezultātā izdevies gan pārtraukt starptautiskas noziedzīgas grupas darbību, gan iegūt būtiskus pierādījumus ārpus Latvijas Republikas robežām, īstenota, pateicoties Eirojust (Eiropas Savienības Aģentūra tiesu iestāžu sadarbībai krimināllietās) atbalstam.

VP aicina iedzīvotājus kritiski vērtēt telefonsarunas, kuru laikā zvanītājs apgalvo, ka darbojas likumīgi un var palīdzēt atgūt izkrāptos finanšu līdzekļus! Ir jāiegūst papildu informācija no citiem avotiem, vēlams no valsts iestādes, par zvanītāja teiktā patiesumu. Vienmēr rūpīgi jāpārbauda saņemtā informācija, un svarīgākais ir pārliecināties, vai uzņēmumam, kurš piedāvā šādus pakalpojumus, ir licence, lai strādātu Latvijas jurisdikcijā, vai tam ir reģistrētas pārstāvniecības Latvijā u.tml.

VP uzsver, ka nevienam nedrīkst atklāt piekļuves datus banku kontiem un pēc nepazīstamas personas pieprasījuma nedrīkst savā datorā vai telefonā instalēt tādas programmatūras kā "AnyDesk" un "TeamViewer", ar kuru palīdzību krāpnieki parasti attālināti pieslēdzas personas bankas kontam un pārskaita naudu uz noziedzīgas grupas kontrolētiem banku kontiem.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu