Ziemas beigas un pavasara sākums ir brīdis, kad mežu īpašnieki apzina bojājumus, kas notikuši jaunaudzēs. Gan privāto mežu saimnieki, gan valsts iegulda milzu līdzekļus, lai pasargātu jaunaudzes no dzīvnieku postījumiem. Privātie mežu īpašnieki situāciju raksturo kā smagu. Arī AS “Latvijas Valsts meži” (LVM) saskaras ar problēmām. Situācijai risinājumi ir, bet izmaksas dārgas.
Jaunaudzes apdraudētas
Katra jaunaudze, jo sevišķi ziemā, ir ļoti iekārojama meža iemītniekiem. Briežu (staltbriedis, stirna, alnis) dzimtas dzīvniekiem garšo priedīšu galotnes pumpurs un sānu dzinumu pumpuri.
Jaunaudzēs briežu dzimtas dzīvnieki galvenokārt nokož koka centrālo dzinumu jeb pumpuru, tā kavējot koka augšanu. Garākiem kokiem noplēš mizu, kas var izraisīt pilnīgu koka nokalšanu, jo tiek traucēta barības vielu plūsma kokā.
It īpaši kritiski ir gadījumi, kad kokam miza noplēsta pilnā apkārtmērā, – tad koks nolemts ātrai bojāejai. Kad priede paaugusies līdz aptuveni sešu metru augstumam un tai jau ir izveidojusies bieza, tā dēvētā kreves miza, tad dzīvniekiem no barības viedokļa koks vairs nav interesants.
“Mūsu mazbērniem kvalitatīvu priežu mežu nebūs, jo šobrīd pārnadži sabojā teju deviņdesmit procentus visu jaunaudžu, situācija ir katastrofāla jau ilgu laiku, jo apgrauztā priedīte vairs nebūs labs koks,” stāsta mežu īpašnieks no Kurzemes Arnis Apsītis. “Ja vēl priedes var nosargāt, līdz tām izveidojas raupja miza, tad egles tiek bojātas arī 15–30 gadu vecumā.” Katru gadu viņš tērē desmitiem tūkstošu eiro gan repelentiem, gan citiem aizsardzības paņēmieniem, lai pasargātu savas jaunaudzes no briežiem un stirnām.